Apple, Enerji Tasarrufu İçin Hareketlerimizi İzleyecek

Cihazı herhangi bir zamanda kullanıp kullanmadığımızı tespit etmek için hem kameralar hem de diğer Apple donanımlarından gelen veriler kullanılacak.

Apple, yeni bir dikkat algılama hizmeti üzerinde çalışmaya başladı. Şu anda kullandığımız cihazlar, 30 saniye veya belirlenen farklı bir süre içerisinde, kullanıcı tarafından seçilebilen bir sürenin ardından ekranlarını kapatıyor veya karartıyor. Peki ya bunu daha hızlı ve daha akıllı yapabilseydik?

Apple’ın üzerinde çalıştığı dikkat algılama hizmeti, ekranı kapatmak için önceden belirlenmiş bir süreden daha akıllı ve çok daha hızlı yanıt verir ve böylece enerji tasarrufu sağlayacak.

Dev şirket tarafından yayınlanan patentten, böyle bir çözümün hem mobil cihazlarda hem de sürekli olarak bir güç kaynağına bağlı cihazlarda uygulanacağını öğrendik. İlki, varsayılan olarak sınırlı enerji kaynaklarıyla çalışmak üzere uyarlanacak, bu nedenle pil tasarrufu yapma ihtiyacı mantıklı. İkinci durumda, daha fazla güç çekerken cihazın ısınması ve bu gibi durumlarda soğutmak için kullanılan enerji dikkate alınmış.

Apple

Apple Cihazları Bizi Sürekli İzleyecek

Dikkati algılamak için birden fazla sensör ve çevresel donanım kullanılabilecek. Bu yeni sistem cihazlar arası iletişim, teknolojinin sorunsuz çalışmasına da yardımcı olabilecek.

Örneğin, kullandığınız MacBook, yanınıza aldığınız iPhone ile birlikte dışarıya çıktığınızda sizin uzakta olduğunuzu anlayacak ve bir çalışan Apple CarPlay kullanırken iMac ekranı kapanacak. Bu, kalp atış hızını, kandaki oksijen seviyelerini ve aktiviteye bağlı olarak değişen diğer çok ayrıntılı parametreleri ölçen Apple Watch için özellikle ilginç bir özellik olacak.

Ayrıca sensör cihazı, çevresinde olup olmadığımızı ve dikkat edip etmediğimizi belirleyebileceği bir kamera da içerebilecek ancak şuan için tam detayı bilmiyoruz.

Tabii ki, böyle bir eylemin kullanıcı gizliliği açısından zevk sınırlarının ötesine geçip geçmediği sorusu kafaları karıştırdı. Kullanıcılar hemen gizlilik hakkında sorular sormaya başladı ancak Apple, patentin iyi niyetle uygulanacağını beyan etti.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol