Apple Car’ın 2025 Yılında Yollarda Olacağı Bildirildi

Apple'ın tam otonom aracı Apple Car'ı 2025 yılında yollarda görmemiz mümkün.

Apple’ın yıllardır Apple Car isimli elektrikli bir araba üzerinde çalıştığı bir sır değil. Şirket, söylentilere göre ürün ve gelişimi ile ilgili iş ilanları yayınlamaya devam ediyor.

iPhone üreticisi 2014 yılında Special Projects Group veya bilinen ismi ile “Project Titan”ı kurdu. O zamandan beri şirket, yollara tam otonom sürüş deneyimi sunacak bir araba getirmek için çalışmalara başladı.

Bu yılın başlarında, bazı mühendisler beş ila yedi yıl içinde arabanın piyasaya çıkacağını söylüyordu ancak görünen o ki Apple, arabayı 2025 yılına kadar hayata geçirebilecek bir dört yıllık plan üzerinde baskı kurdu.

Apple Car

Apple Car Tam Otonom Olacak

Bloomberg‘e göre Apple, proje üzerindeki çalışmalarını hızlandırdı ve bunun yanı sıra şirket tamamen otonom bir otomobil hedefi koydu. Şirketin başlangıçta iki potansiyel yolu vardı; Sınırlı kendi kendine sürüş kabiliyetine sahip bir elektrikli otomobil veya insan müdahalesi gerektirmeyen tamamen kendi kendine giden bir otomobil. Görünen o ki, ikincisi, potansiyel bir 2025 sürümü için planlarla birlikte şimdi Apple’ın önceliği haline geldi.

Şirketin nihai ürünü, direksiyonu veya pedalı olmayan bir arabayı olacak. Koltuklar, limuzin koltukları gibi birbirine dönük olacak. Ortasında, iPad benzeri bir dokunmatik ekran, kullanıcıların etkileşime geçebileceği bir bilgi-eğlence sistemi olacak. Apple’ın düşünceleri arasında, arabayı bir insanın kullanabileceği bir acil durum devralma modu ile donatmak da mevcut.

Apple Car, kombine şarj sistemi (CCS) ile uyumlu olacak. Bu sayede kullanıcılar halihazırda mevcut olan şarj cihazlarından faydalanabilecek ve şirketin kendi ağını kurmasına gerek kalmayacak. Apple’ın silikon mühendisliği grubu, şirketin şimdiye kadar üzerinde çalıştığı en gelişmiş olduğu söylenen araba çipini inşa ediyor. Bu çip, kendi kendine sürüş için gereken yapay zekayı idare edebilen sinirsel işlemcilerden oluşacak.

Şirketin, birden fazla otomobil üreticisiyle potansiyel ortaklıkları tartıştığını biliyoruz ve arabasını ABD’de de üretme olasılığı yüksek. Apple’ın zaten kendi kendine sürüş teknolojilerini test etmek için kullandığı 69 Lexus SUV filosu mevcut. Otonom yetenekler zamanında hazır olmazsa, şirket arabasının nihai vizyon kadar teknolojik olarak gelişmiş olmayan bir versiyonunu piyasaya sürebilir.

Siz tam otonom bir Apple Car satın alır mıydınız? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol