Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

Android Telefonlar AirTag Tespiti Yapabilecek

Android'in yeni AirTag takip sistemi, istenmeyen Bluetooth takibine karşı koruma sağlayacak.

Dijital gizliliğin çok ciddiye alındığı bir çağda Android, Bilinmeyen İzleyici Uyarıları sistemi ile AirTag tespit hizmeti başlattı. Başlangıçta I/O 2023’te duyurulan bu uyarı sistemi, Android 6.0 ve sonraki sürümlere sahip kullanıcılara sunularak Android cihazlarda Bluetooth izlemenin nasıl çalıştığı konusunda devrim yaratacak türden bir hizmet sunacak.

Bu yenilikçi özellik sayesinde Android kullanıcıları, sahibinden kopuk bilinmeyen bir Bluetooth izleyicinin kendileriyle birlikte hareket ettiği algılanırsa otomatik olarak sizi bilgilendirilecek. Başlangıçta Apple AirTag ile uyumlu olan bu özellik, zamanla diğer izleme etiketlerini de kapsayacak şekilde genişleyecek. Bildirim, yalnızca izleyici hakkında bilgi sunmakla kalmayacak, aynı zamanda izleyicinin kullanıcıyla olan yolculuğunu gösteren bir harita da açacak.

Android İçin AirTag Tespit Sistemi

Android Telefonlar AirTag Tespiti Yapabilecek

Ayrıca “Ses Çal” seçeneği, izleyicinin sahibini uyarmadan bulunmasına yardımcı olarak ekstra bir güvenlik katmanı sağlayacak. Uyarı aldıktan sonra, kullanıcılar bilinmeyen izleyici hakkında daha fazla bilgi alabilecek ve uygun işlemi yapabilecek. Cihazı telefona yaklaştırmak, izleyicinin seri numarasını ve hatta sahibinin ayrıntılarını ortaya çıkarabilecek.

Bu özellik aynı zamanda kullanıcıları Bluetooth izleyiciyi nasıl tamamen devre dışı bırakacakları konusunda eğiterek sahibinin daha fazla konum güncellemesi almasını engelleyecek. Ayrıca Android kullanıcıları uyarıları beklemekle sınırlı olmayacak. Manuel tarama özelliği, sahiplerinden ayrılmış izleyiciler için proaktif taramaya olanak tanıyacak.

Manuel AirTag araması için ‘Ayarlar → Güvenlik ve acil durum → Bilinmeyen izleyici uyarıları → Şimdi Tara’ üzerinden 30 saniyelik basit bir prosedür, 10 saniye içinde yakındaki izleyicilerin bir listesini sağlayacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.