Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Android Pil Sağlığı Öğrenme: Batarya Durumuna Nasıl Bakılır?

Bu yazımızda, daha verimli ve uzun ömürlü bir kullanım için Android pil sağlığını nasıl kontrol edebileceğinizi ve takip edebileceğinizi anlatıyoruz.

Android pil sağlığı öğrenme ve takip etme işlemi, daha verimli bir batarya kullanımının altın anahtarıdır. Bırakın pili, telefonunuzun herhangi bir parçasını değiştirmek oldukça pahalı olduğu için, telefonunuza güç veren ünitenin ne durumda olduğunu bilmek hayati bir önem taşır. Muhtemelen zamanla akıllı telefonunuzun bataryasıyla ilgili bir sorunla karşılaşacaksınız. Piller tüketilebilir olduğundan, siz pili şarj edip boşalttıkça performansları yıllar içinde düşer.

Birkaç yıl sonra, yeni oldukları zamanki kadar verimli olmayacaklardır. Bunun farkında olmanız ve telefon bataryanızın sağlığını elinizden geldiğince korumanız çok önemlidir. Hangi uygulamaların pilinizi en çok kullandığını kontrol ederek veya size daha ayrıntılı sağlayan üçüncü taraf uygulamaları yükleyerek farkı çok kısa zamanda hissedebilirsiniz. Bu yazımızda, cihazınızın olabildiğince uzun süre sorunsuz çalışmasını sağlamak için Android’de pil sağlığını nasıl kontrol edeceğinizi ve izleyeceğinizi size göstereceğiz.

Android Pil Sağlığı Öğrenmenin Yolu

Android Pil Sağlığı öğrenme nasıl

Android batarya ömrü öğrenme işleminin adımları neredeyse tüm cihazlarda aynı olmasına rağmen, pil durumuna dair ayrıntılar telefonun markasına ve modeline göre değişkenlik gösterebiliyor. Her ne olursa olsun, batarya performansını iyileştirmek ve pilin ömrünü uzatmak için Android pil sağlığı öğrenmekte yarar vardır. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın, ardından Pil öğesini seçin. Bu seçeneği kolaylıkla bulabilirsiniz, ancak sayfayı yukarı kaydırarak ulaşabileceğiniz arama çubuğundan da yararlanabilirsiniz.
 2. Pil bölümüne girdiğinizde, eğer aradığınız bilgi ekranıyla karşılaşmazsanız Pil kullanımı gibi bir seçenek arayın. Yukarıda da belirttiğim gibi bu işlem, Android telefonunuza ve sürümünüze bağlı olarak biraz farklı olabilir.
 3. Ortaya çıkan ekranda, son tam şarjından bu yana cihazınızda en fazla pili tüketen uygulamaların bir listesini göreceksiniz.
 4. Bir uygulamayı kapanmaya zorlamak veya tamamen devre dışı bırakmak istiyorsanız, bu menüdeki uygulamalardan birine dokunun. Ardından devre dışı bırakma, durdurmaya zorlama veya bir optimizasyon ayarı seçme seçeneklerini göreceksiniz.

Bu ayarlar, Android pil sağlığını yönetmenize izin vermese de, en azından çok fazla pil kullanan uygulamaları tanımlayabilir ve kullanımlarını azaltabilirsiniz. Ek olarak Xiaomi, Redmi ve POCO gibi markaların telefonları, size Android pil sıcaklığı hakkında bilgiler içerir. Esasen bu, düzenli olarak kontrol etmeniz gereken bir şey değil, ancak sıcaklığın 50 santigrat ve altında olmasında yarar var.

Arama Koduyla Android Pil Sağlığı Öğrenme

Android Pil Sağlığı Öğrenme

Android telefonlarda tuş takımına sayı dizileri, kareler ve yıldız işaretleri girerek erişebileceğiniz gizli menüler bulunur, ancak biz batarya ile ilgili olana odaklanacağız.

 1. Telefonunuzun tuş takımını Telefon uygulamasında açın. ##4636## kodunu girin.
 2. Son “*” işaretini girdikten sonra, telefonunuzun sizi yukarıdaki resimde görülen menüye götürmesi gerekir.
 3. Şimdi Pil bilgilerini arayın. Eğer göremiyorsanız, ne yazık ki bu yöntemi kullanamazsınız. Varsa, onu seçmek size şarj seviyesi, sağlık ve sıcaklık gibi bilgileri gösterecektir.

Samsung’da Android Batarya Ömrü Öğrenme

Android Batarya Ömrü Öğrenme

Bir Samsung telefonunuz varsa, cihazınızdaki pil sağlığını kontrol etmek için markanın kendi ücretsiz uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bunu yapmak için, öncelikle Google Play‘den veya Galaxy Store‘dan Samsung Members uygulamasını yükleyin. Ardından uygulamayı açın, alttaki Yardım Al‘a dokunun ve Telefon bakımına git’i seçin. Son olarak, Etkileşimli kontroller‘i ve ardından Pil‘i seçin.

Mevcut şarj seviyesi olan Pil gücünü göreceksiniz. Ömür, pilinizin genel sağlığıdır ve Kapasite, pilinizin depolayabileceği şarj miktarıdır. Böylece Samsung Members uygulamasının telefonunuzun pil ömrünü nasıl değerlendirdiğini görebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Telefon Şarj Olurken Adaptör Isınıyor Diyenlere Öneriler

iPhone Pil Ömrü Uzatmanın Etkili Yöntemleri

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.