Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

AMD ‘Yanlışlıkla’ Ryzen 7000 Serisini Gösterdi

AMD Ryzen 7000 masaüstü işlemcilerinin nasıl olacağı hakkında bir fikir edinmek için sonbahara kadar beklemenize gerek kalmadı, şirket istemeden de olsa bazı ipuçları verdi. Videocardz, AMD’nin kaynak sayfasının (şuan da kaldırılmış olan) yeni işlemci modellerinin bir listesini içerdiğini belirtti.

Öncelikle iki Ryzen 9 varyantı (7900X ve 7950X), bir Ryzen 7 (7700X) ve bir Ryzen 5 modeli (7600X) dahil olmak üzere üst düzey işlemciler tespit edildi. Ryzen 7000 serisinden Ryzen 3 yongası göremedik ancak AMD her zaman öncelikli olarak işlemci dağıtımlarının ilk aşamalarında tepe model işlemcileri tanıttığı için bu çok da sürpriz değil.

AMD Ryzen 7000 Serisi Özellikleri

Ryzen 7000

Liste teknik detaylar içermiyordu. Bununla birlikte, Computex demosunda AMD, 5.5GHz saat hızına ulaşan 16 çekirdekli bir işlemci sergiledi. Bunun, Ryzen 9 7950X olması muhtemel. Ryzen 7000 serisinin tamamı, çekirdek başına iki kat Düzey 2 önbellek, 5 GHz’in üzerinde maksimum yükseltme hızları, AI hızlandırma ve DDR5 bellek ve PCIe 5.0 gibi teknolojiler için destek sunan yeni bir Zen 4 mimarisine dayanacak.

Yeni işlemcilere geçiş yapmak için AM5 uyumlu bir anakarta ihtiyacınız olacak ancak AMD, tek iş parçacıklı performansta yüzde 15 veya daha yüksek bir artış vaat etti.

Ryzen 7000 masaüstü serisinin ne zaman gönderileceği veya ne kadara mal olacağı hala belli değil. AMD, Dragon Range’i 2023’e kadar teslim etmeyeceğinden, üst düzey dizüstü bilgisayar işlemcileri almak için daha uzun süre beklemeniz gerekecek. Yine de Zen 4 nihayet mağazalara ulaştığında ne bekleyeceğiniz konusunda artık bir fikrimiz oluştu.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.