AMD Huawei İçin Tedarik Lisansı Aldı

Zor günler geçiren Huawei için AMD tedarik lisansı aldı. AMD artık ürünlerini Huawei’ye satabilecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nin ambargosu nedeniyle zor günler geçiren Huawei, bu nedenle pek çok tedarikçisini kaybetmişti. Görünüşe AMD Huawei için tedarik lisansı almayı başardı.

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, Amerika Birleşik Devletleri’nin ambargosu nedeniyle Samsung, WD, Kioxia, Micron ve Sharp ile iş yapamıyordu. Ekrandan işlemcilere, belleklerden depolamaya kadar her alanda tedarik sıkıntısı çeken Huawei’nin kurtarıcısı AMD olabilir gibi görünüyor.

Ortaya çıkan haberlere göre AMD Başkan Yardımcısı, AMD’nin Huawei’ye tedarik sağlamak için lisans aldığını doğruladı. ABD’nin aldığı yasakların AMD’nin çalışmalarına önemli bir etkisi bulunmayacak.

ABD ile Çin arasında yaşanan bu olayların ardından Huawei için yasaklama gelmiş ve Huawei’nin diğer ABD’li şirketler için iş yapması yasaklanmıştı. Analistlere göre, elindeki stokla 2021 ortasına kadar üretim yapabilecek olan Huawei’nin şimdiden yeni dönem için planlamaya başladığı aktarılıyor.

Çin piyasasında yüzde 40 değer kazanan Huawei için AMD anlaşması bir çıkış yolu olabilir. Özellikle Çin piyasasında Çinli kullanıcılar, Huawei’nin ilerde ürün üretemeceğini düşünüp adeta Huawei marka ürünleri peynir ekmek gibi satın alıyor. Huawei ürünlerine olan talep artarken, arz artmadığı için perakende satıcılar da çözümü fiyatı arttırmakta buldu.

Çinli kullanıcılar ayrıca vatansever hislerle Huawei’ye büyük bir destek veriyor. Mayıs 2019’dan beri aktif olarak cihazlarını Huawei marka cihazlar ile değiştiren Çinli tüketiciler, Huawei’nin yaşadığı bu duruma bakmadan, Huawei’nin sıkıntısız bir yıl geçirmesini sağladı.

Huawei için oluşturulacak olan yeni bir tedarik zinciri ile birlikte ileride Huawei’nin model sayısında bir azalma beklenirken, Huawei’nin daha çok hedefe yönelik ürünler üreteceği düşünülüyor. Bu sayede Huawei elindeki sınırlı sayıdaki ürünü en iyi şekilde değerlendirmiş olacak. Huawei’nin yaşadığı sorunu AMD ile birlikte aşıp aşamayacağını ise zaman içerisinde göreceğiz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol