Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Akıllı Telefon Satışları Dibi Gördü

Akıllı telefon satışları düşmeye devam ediyor. Samsung ve Apple'ın yeni telefon serileri düşüşü yavaşlatsa da, büyüme sağlamaya yetmiyor.

Küresel akıllı telefon satışları düşmeye devam ediyor. Son gelen raporlara göre, Avrupa pazarında da satışlar bir hayli düştü. Yeni bir Counterpoint Araştırma raporuna göre, telefon sevkiyatları 2023’ün 3. çeyreğinde yıllık yüzde 11 düşüş gösterdi. Samsung ve Apple gibi devler ise sırasıyla 2011 ve 2014’ten sonraki en kötü çeyreğini kaydetti.

Rapora göre Batı Avrupa pazarındaki talep yüzde 8 oranında azalırken, Doğu Avrupa pazarındaki talep yüzde 15 oranında azalış gösterdi. Düşüş sonrası bile yüzde 32 ile en büyük pazar payının sahibi olan Samsung’u, yüzde 24 pazar payı ile Apple takip etti. Realme ise yüzde 22’lik şaşırtıcı bir pazar payına sahipken, Honor ise yüzde 4’lük pazar payı ile yüzde 8 artış göstermeyi başardı.

Akıllı Telefon Satışları Sürekli Düşüşte

Akıllı Telefon Satışları Dibi Gördü

Samsung, katlanabilir telefonların satışını artırarak bölgedeki pazar payını korumayı başardı. Bu arada Apple, iPhone 15 serisiyle satışlarını artırdı. Xiaomi ise ambargo koyulan Rusya pazarından çekilmemesi sebebiyle Avrupalı kullanıcılardan büyük tepki gördü ve pazar payının yüzde 13’ünü kaybetti. Olağanüstü bir büyüme kaydeden Honor, TECNO ve Infinix’in yanı sıra Oppo’nun pazar payı ise bir hayli azaldı.

Akıllı telefon satışlarının devasa düşüşünün ortasında, iPhone 15 serisi ve Samsung’un beşinci nesil katlanabilir cihazları gibi büyük lansmanlar düşüşü yumuşattı. Düşüş hızı yavaşlasa da, henüz telefon satışlarının artması mümkün gibi görünmüyor. Öyle ki, uzun yıllar boyunca bir büyüme görmeyeceğimizi söyleyen analistler bile bulunuyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.