Activision ve Bungie Ayrılıyor

Bungie Destiny 2 haklarıyla birlikte Activision'dan ayrıldı.

Bungie aslında 1991 yılında kurulmuştu fakat global çapta şöhrete 2000 yılında Microsoft tarafından satın alındıktan sonra kavuşmuştu. 2001 yılında yayınladıkları Halo: Combat Evolved ise zaten büyük ses getirmişti. Yıllar geçtikçe Microsoft ile olan ilişkileri kötüleşti ve 2007 yılında Microsoft bünyesinden ayrılarak bağımsız bir stüdyoya dönüştüler. Halo oyununun hakları Microsot’ta kalırken, Bungie de Destiny’i yaratmak zorunda kalmıştı.

Yeni projelerini meydana getirmek için para ve desteğe ihtiyaç duyan Bungie, bu yüzden Activision ile 10 yıllık bir sözleşme imzalamıştı. Fakat şimdi iki firma yeni bir duyuru yaparak bu ortaklıkta sona gelindiğini açıkladı. Hem Activision, hem de Bungie ayrılığı duyururken detaylar ise paylaşılmadı. Fakat Destiny oyununun haklarının Bungie’de kalacağını biliyoruz.

Diğer yandan bu ayrılık biraz karmaşık olacak çünkü Destiny 2’nin PC sürümü Battle.net üzerinde yer alıyor. Bilindiği gibi Battle.net de artık Activision çatısı altında hizmet veriyor.

Peki bu ani ayrılığın asıl sebebi ne? Aslında Activision – Bungie ilişkilerini yakından takip eden herkes, son birkaç yıldır çatırdamalar olduğunun farkında. Yani bu beklenen bir durumdu diyebiliriz. Geçtiğimiz yıl da Çin’in en büyük ikinci oyun firması NetEase, Bungie’ye 100 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı. Dolayısıyla 2019 yılında Bungie ile NetEase arasında yeni bir ortaklık da görebiliriz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol