ABD’den Şaşırtan Huawei Kararı

ABD'den şaşırtan Huawei kararı.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
Loading...

2019 yılının en çok konuluşan teknoloji konularından birisi olan ABD – Huawei davasında yeni olaylar yaşanmaya devam ediyor. ABD, Huawei konusunda ilginç bir karar aldı ve süreç çok daha ilginç bir hale geldi. 

Bilindiği gibi Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz ay ayında Huawei’ye yönelik uygulanan ambargo için 90 günlük bir izin çıkartmış ve sonrasında bir 90 günlük daha izin çıkartmıştı. ABD’nin donanımsal olarak firmaya muhtaç olan şirketlerin mevcut durumunu korumak amacıyla aldığı bu kararla birlikte toplamda 180 günlük ambargo erteleme kararı almıştı. İzinin bitmesinin ardından Trump yönetimi Huawei’ye 16 Şubat 2020 tarihine kadar izin vermiş oldu. Huawei’ye verilen sürenin bitmesine az bir süre kala, ABD Hükümeti, şaşırtıcı bir kararla 45 günlük yeni bir izin daha verdiğini açıkladı. Açıklanan bu karara şaşırtıcı diyoruz zira, ABD Adalet Bakanlığı, Huawei ve ABD’li iki iştiraki ticari sırları çalmak amacıyla ve komplo kurma nedeniyle suçladı. 

Huawei İçin Tehlike Çanları Çalıyor

Huawei için ABD Hükümeti ek 45 günlük bir süre vermiş olsa da Huawei geçtiğimiz günlerde önemli bir suçlama ile karşı karşıya kalmıştı. ABD merkezli iddialara göre Huawei’nin ürettiği 4G başta olmak üzere mobil ağ ürünleri için hazırlanan ürünlerde, bilgi sızdırılmak için oluşturulan gizli bir arka kapı olduğu iddia edilmişti. Huawei’nin bu arka kapılar ile birlikte veriler herhangi bir iz olmadan alabildiği ve bu durumun 10 yıldır devam ettiği açıklanmıştı. 

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol