Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

ABD’de Evlerin %50’den Fazlası Oyun Konsoluna Sahip

Pandeminin de etkisiyle oyun konsollarının satışı artmış durumda.

Tüketici Teknolojileri Derneği’nin bir raporuna göre, ABD’deki hanelerin yarısından fazlasının artık bir video oyun konsolu var ve hanelerin yüzde otuzu önümüzdeki 12 ay içinde bir konsol satın almayı planlıyor.

Grubun raporu TV’ler, dijital akış hizmetleri ve DVD/Blu-ray oynatıcılar da dahil olmak üzere çok çeşitli teknoloji ürünlerini kapsıyor, ancak raporun oyun konsolu sahipliğine ilişkin verileri özellikle konsol sahiplik oranlarındaki artış açısından dikkat çekici ve bunun Covid 19 ile bağlantılı olduğu düşünülüyor.

oyun konsollari

CTA raporuna göre, ABD’deki hanelerin yüzde 53’ünün artık bir video oyun konsolu var. Bu sayı yıldan yıla yüzde 10 arttı.

Ankete katılanların yüzde 41’i önceki nesil oyun konsollarına (Xbox 360/One, PlayStation 3/4, Nintendo Wii, Wii U ve Switch) sahipken, katılımcıların yüzde 26’sı Xbox Series X|S veya PlayStation 5’e sahip.

Başka bir soruda ankete katılanların yüzde 30’u önümüzdeki 12 ay içinde bir oyun konsolu satın almak istediklerini söylemiş. 2020’de bu sayı yüzde 21 olarak bildirilmişti.

Yeni konsol satın almak isteyenlerin yüzde 21’i “yeni nesil konsol” (Xbox Series X|S, PS5) satın almayı planlarken, yüzde 15’i “eski nesil konsol” almayı planlıyor. (Nintendo Switch’i konsol nesil dizisinde nereye koyduğunuza bağlı olarak bu sayılar farklı şekilde ortaya çıkabilir.)

CTA’nın rakamlarından bir adım geriye gidersek, bu bilgilerin farklı konsol üreticilerinin her biri için nasıl farklı fırsatlar yarattığını görmek ilginç.

Horizon Zero Dawn Complete Edition Steam indirimleri

Sony, hem PlayStation 4 hem de PlayStation 5 için Horizon Forbidden West gibi yeni nesil oyunları yayınlamayı devam etmede açıkça bir avantaj görürken, Microsoft, xCloud akış hizmeti aracılığıyla Xbox One cihazlarını bulut konsollara dönüştürmeyi planlıyor.

Konsollara talep bu kadar fazla olunca reklamları da işin içine katmayı planlayan şirketlerin harekete geçtiğini geçtiğimiz hafta duyurmuştuk. Bu sayıları görünce hamlenin oldukça mantıklı olduğu anlaşılıyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.