2017’nin En İyisi Olmaya Aday 5 Oyun

2017 senesi oyun sektörü adına çok büyük yapımların sahneye çıktığı hızlı bir yıl olmaya devam ediyor.

Oyun sektöründe birinci sınıf yapımların geliştirilme süreci asla kısa sürmüyor. Teknolojinin günümüzde geldiği nokta düşünülünce, oyuncuların belki de en talepkar dönemlerini yaşadıklarını söyleyebiliriz. Eğer bir oyunda hikaye iyiyse, grafiklerin de bunu desteklemesi bekleniyor. Grafikler iyiyse, animasyonlarda hiçbir hataya yer verilsin istenmiyor. Animasyonlar da başarılıysa, bütüncül bir oyun akışı bekleniyor. Kısacası bir oyunun gerçekten en iyi olabilmesi için pek çok aşamayı geçmesi ve hepsinden iyi notlar alması bekleniyor.

İşler böyle olunca da büyük yapımların hem geliştirme süreçleri uzun sürüyor hem de çok yüksek bütçelere mal oluyor. AAA+ ile derecelendirebileceğimiz yapımların süreçleri seneler sürüyor, geliştirme ekiplerinde genelde yüzü aşkın geliştirici çalışıyor. Rekabetin çok çetin, piyasanın çok büyük ve taleplerin çok fazla olduğu hesaba katılınca zaten aksinin olması beklenemez.

Henüz senenin başındayız, ancak bugüne dek çok fazla yüksek kalite yapım piyasaya çıktı. Biz de onlardan en iddialı 5 tanesini sizler için derledik. Sayacağımız oyunların tümü, oyun basınını bir hayli meşgul edecek kadar çok malzemeye sahip. Hemen hemen hepsi müthiş çıkışlar yapıyor ve ilk haftalarında milyonlara erişme başarısı yakalıyor. 2017 yılı bittiğinde büyük ihtimalle aşağıda sayacağımız oyunlardan biri pek çok mecra tarafından yılın oyunu seçilecek.

For Honor

Ubisoft Montreal tarafından geliştirilen oyun üçüncü şahıs nişancı dinamiklerine sahip bir rol yapma oyunudur. Playstation 4, Xbox One ve Microsoft PC için piyasaya çıkan oyun 59.99$’lık fiyat etiketiyle kesinlikle birinci sınıf bir yapım olduğunun garantisini veriyor.

Orta Çağ’ın en karmaşık zamanlarında, Vikingler, Samuraylar ve Şövalyeler arasında geçen çok çetin bir mücadele mevcut, siz de tarafınızı belirleyip ister hikaye modunda ister çevrimiçi modda oyuna dahil olabiliyorsunuz. For Honor, müthiş bir görsellik ve oyun deneyimi sunuyor, bu sebeple de bilgisayarda yüksek sistem gereksinimine sahip. Oyunun geliştirme süreci 2012 yılında başladı, toplamda beş yıla yayılan bir sürecin ardından raflardaki yerini aldı. En iyi oyun seçilme ihtimali oldukça yüksek bir aday.

Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands

Wildlands, Ubisoft markası altında geliştirilen, çok ama çok büyük bir açık dünya sunuyor. Oyunda taktiğe dayalı bir savaş dinamiği mevcut. İsterseniz tek başınıza Wildlands alemine dahil olup, yapay zeka tarafından kontrol edilen üç takım arkadaşınızla birlikte savaşabilirsiniz, isterseniz de arkadaşlarınızla çevrimiçi olarak bir araya gelip, dört gerçek kişisel meydana gelen güçlü bir takım oluşturabilirsiniz.

Wildlands’te Bolivya’nın muhteşem topraklarını ele geçirmiş uyuşturucu ve suç örgütüne karşı derin bir mücadeleye giriyoruz. Topladığımız istihbaratlar ve kullanacağımız yöntemlerle örgütü çökertmek birinci hedefimiz. Herhangi bir doğrusal hikaye akışı bulunmuyor. Bu demek oluyor ki, kendi takımınızın örgütle savaşma stratejisini belirlemek tamamen size kalmış durumda. Çok büyük bir açık dünya ve çok iyi grafikler demek en iyi oyun ödülü için güçlü bir aday demek. Söylemeden geçmeyelim, Wildlands’in PC versiyonu da 59.99$’a satılıyor.

Mass Effect: Andromeda

Çıkacağı tarihe kadar çok ama çok büyük bir reklam kampanyası yürütmüş olan yapım, BioWare tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayıncılığı üstlenilen Mass Effect: Andromeda en iyi oyunlar listemizin üçüncü sırasında yer alıyor. Yine bir açık dünya ve yine büyük bir rol yapma oyunu. Ancak erken erişim versiyonundaki animasyon hataları ve grafik tasarımlar yüzünden pek çok eleştirmen tarafından topa tutulan Andromeda listede olma hakkını her şeye rağmen sağlam kalabilen güçlü yapısından alıyor.

Andromeda galaksisinde İnsanoğlu için yeni bir yuva bulma peşindeki Pathfinder görevimiz, altı kişilik kuvvetli mürettebatımız ve açık dünyanın sonu gelmez eğlencesi ile Andromeda büyük bir oyun deneyimi sunuyor. Çok oyunculu ve tek oyunculu modları bulunan oyun, çıkış yaptığı ilk günlerde düşük değerlendirme puanları elde etti. Ancak geliştirici ekibin desteğiyle kısa sürede kendini toparlayacağını düşünüyoruz. Oyunun PC versiyonu önceki rakipleri gibi 59.99$’a satın alınabiliyor.

Horizon: Zero Dawn

Senenin en iddialı yapımlarından biri olan Horizon: Zero Dawn, Guerrilla Games tarafından Playstation platformuna özel olarak geliştirildi. Çıktığı günden itibaren çok kısa bir süre içinde 2.6 milyon kopya satmayı başaran oyunda, günümüzden çok daha ileriki bir tarihte, Aloy isimli karakterimize hayat veriyoruz. Robot dinozorların gezegende hüküm sürdüğü bir çağda kendi yolumuzu çizmeye çalışıyoruz.

RPG unsurlarını, her yeni güncellemeyle daha çok genişlettikleri bir açık dünya ile birleştiren yapım çok ama çok sevildi. Guerrilla ekibi, doğal döngülere ve fizik yasalarına o kadar çok önem vermiş ki Horizon neredeyse kusursuz bir oynanış keyfi veriyor. En büyük adaylarımızdan biri olan Horizon: Zero Dawn, şahane görselliğini doyasıya yaşamak isteyenler için fotoğraf modu da bulunduruyor. Listedeki öteki oyunlar gibi Horizon: Zero Dawn da 59.99$’a alınabiliyor.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Senenin en iyi oyunu olma yolunda belki de en güçlü aday olan Zelda: Breath of the Wild, Nintendo tarafından Nintendo Switch ve Wii U konsollarına özel olarak geliştirildi. Zelda efsanesini gerçekten efsanevi bir boyuta taşımayı başaran oyun, eşsiz görselleri ve açık dünya macerası ile çok keyifli bir oynanış sunuyor.

Çoğu oyuncu Nintendo Switch konsolunu resmen Zelda için satın aldı desek abartmamış oluruz. Switch resmen Breath of the Wild anlamına gelir oldu. Kusursuz kabul edilen oyun, eleştirmenler tarafından çok yüksek puanlarla onurlandırıldı. Hatta gelmiş geçmiş en iyi video oyun olduğunu ifade edenler de bulunuyor. Macera oyunlarını ve açık dünya RPG’lerini sevenlerin asla kaçırmaması gereken yapım, Switch ve Wii U dışındaki konsollar için ne yazık ki resmi bir çıkış yapmadı. Oyunun Nintendo Switch versiyonunu 59.99$’a satın alabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>