Zoom Kullanıcı Verilerini Facebook’a Gönderiyor

Zoom uygulaması kullanıcı verilerini izinsiz olarak Facebook'a gönderiyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
blankLoading...

Koronavirüs salgını sonrasında işlerini evlerinden yapan kullanıcıların sıkça kullandığı görüntülü grup sohbeti uygulaması Zoom’un verileri Facebook’a gönderdiği ortaya çıktı. 

blank

Kullanıcıların video konferanslarını gerçekleştirdiği Zoom uygulaması yeni bir skandala imza attı. Güvenlik araştırmacısı Will Straffack, Zoom uygulamasının kullanıcıların Facebook hesabı olmasına bakmadan verilerini Facebook’a gönderdiğini ortaya çıkarttı. Zoom’un yaptığı bu işlemin ayrıca Zoom gizlilik politikasında yer almıyor. 

Güvenlik araştırmacıları tarafından yapılan araştırmalarda, Zoom’un Facebook’a iPad ya da iPhone modeli başta olmak üzere, saat dilimi, şehir, servis sağlayıcısı ve reklamlar için kullanılabilecek çeşitli verileri Facebook’a aktarıyor. Straffak yaptığı açıklamada, Zoom uygulamasının kurulumunun ardından kullanıcılar tarafından başlatılmasıyla birlikte veri transferi başlıyor. Zoom uygulaması tüm bunları bir Facebook API’sine bağlanarak gerçekleştiriyor. 

Son günlerin popüler uygulaması Zoom’un gizlilik politikasında kullanıcıların uygulamaya sosyal medya hesapları üzerinden bağlanmaları durumunda profil bilgilerinin toplanabileceği belirtiliyor olsa da bu verilerin Facebook ile paylaşılacağı bilgisi yer almıyor. Kaldı ki Zoom uygulaması uygulamaya sosyal medya hesapları ile erişmeyen kullanıcıların verilerini de Facebook ile paylaşıyor. Yaşanan bu durum Zoom’un ilk vukuatı değil. 2019 yılında ciddi bir açıkla Zoom uygulaması Mac bilgisayarlarında yer alan kamerayı izinsiz bir şekilde etkinleştirme izni vermişti. Konu ile ilgili açıklama yapan Zoom yetkilileri kullanıcı verilerinin Facebook’a gönderilmesi için gerekli olan kodların uygulamadan kaldırıldığını belirtse de, Zoom uygulamasının şimdiye kadar paylaştığı veriler için nasıl bir yaptırımla karşı karşıya kalacağı şimdilik bilinmiyor. 

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol