Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Hakkında Şimdiye Kadar Bildiğimiz Her Şey

Amazon tarafından geliştirilen Yüzüklerin Efendisi dizisi, bizleri yeniden J.R.R. Tolkien'in ikonik fantezi evrenine götürecek. Peki, proje hakkında şu ana kadar neler öğrendik? Yayın tarihi, oyuncu kadrosu ve senaryo dahil diziye dair merak edilen her şeyi sizler için bir araya getirdik.

Yüzüklerin Efendisi dizisi ne zaman? Amazon, büyük ses getiren bu projeyi duyurduğundan beri akıllardaki sorulardan biri de buydu. Neyse ki, cevabı geçtiğimiz yılın ağustos ayında aldık. Heyecanla beklenen fantastik seri, bu sonbaharda Prime Video üzerinden izleyicilerle buluşacak. Peki, bugüne kadar dizi hakkında neler öğrendik? Kim, hangi karakteri oynayacak? Dahası, hangi dönemde geçecek?

Yüzüklerin Efendisi filmlerini ilk olarak 1995 yılında planlamaya başlayan yönetmen Peter Jackson, belki de hayallerinin de ötesinde bir sinematik evren yarattı. Ve şimdi, 6 film, 21 Oscar ve 25 yıl sonra, yepyeni bir Yüzüklerin Efendisi dizisi için Orta Dünya’ya geri dönüyoruz. İşte yakında çıkacak olan Yüzüklerin Efendisi dizisi hakkında şu ana kadar bildiğimiz her şey.

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Ne Zaman Çıkacak?

yüzüklerin efendisi dizisi ne zaman

Amazon Yüzüklerin Efendisi dizisi, 2 Eylül 2022‘de Prime Video’da başlayacak. Yeni bölümler, haftalık olarak platforma eklenecek. İkinci sezon onayını da veren stüdyo, çekimlerin 2 Ağustos’ta bittiğini açıkladı. Aynı yazar kadrosu, ikinci sezon için de bir araya gelecek.

Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Bütçesi Ne Kadar?

Amazon Studios, ikonik fantezi evrenini diziye dönüştürmek için Kasım 2017’de yazar J.R.R. Tolkien‘in varisleri, yayıncı HarperCollins ve New Line Cinema ile 250 milyon dolarlık bir lisans anlaşması imzaladı. Hollywood Reporter, bütçenin en az 1 milyar dolar olarak belirlendiğini bildirdi, ki bu meblağ bir televizyon projesi için ayrılan gelmiş geçmiş en yüksek bütçe durumda.

Çekimler Nerede Yapıldı?

yüzüklerin efendisi dizisi

Yüzüklerin Efendisi dizisinin çekimleri, Yeni Zelanda’da yapıldı. Serinin yapımcıları JD Payne ve Patrick McKay, “Orta Dünya’nın ilkel güzelliğini yansıtmak için en mükemmel yerlerden biri” olduğu için bu ülkeyi tercih ettiklerini söylüyor. “El değmemiş kıyıları, ormanları ve dağları olan, aynı zamanda birinci sınıf setlere, stüdyolara ve son derece yetenekli ve deneyimli zanaatkarlara ev sahipliği yapan görkemli bir yer bulmamız gerektiğini biliyorduk” diyen ikili, ikinci sezon çekimleri için Yeni Zelanda’ya geri döneceklerini belirtiyor.

Kaç Sezon Olacak?

Amazon, 250 milyon dolarlık anlaşmasının bir parçası olarak Yüzüklerin Efendisi dizisine beş sezon çekmeyi planlıyor.

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Oyuncuları Kimler?

Amazon, aylarca süren bekleyişin ardından Yüzüklerin Efendisi dizisi oyuncularını resmen açıkladı. Önde gelen yıldızlar arasında Robert Aramayo, Owain Arthur ve Nazanin Boniadi var. Bu isimlere Morfydd Clark, Ismael Cruz Córdova, Ema Horvath, Markella Kavenagh, Joseph Mawle, Tyroe Muhafidin, Sophia Nomvete, Megan Richards, Dylan Smith ve Charlie Vickers gibi isimler isimler eşlik edecek. Ayrıca başroldeki oyunculardan biri de, Doctor Who’dan tanınan Maxim Baldry olacak.

Orijinal üçlemede Gandalf‘ı oynayan Ian McKellen, ikonik karakteri yeniden canlandırabileceğini söyleyerek Amazon’a mesaj göndermişti. Katıldığı bir radyo programında konuşan ünlü aktör, “Başka bir Gandalf mı? Hayal bile edemiyorum. Bu henüz bana sorulmadı. Gandalf 700 yaşın üzerinde. Anlayacağın bunun için çok yaşlı değilim” ifadelerini kullanmıştı.

Yüzüklerin Efendisi dizisi oyuncuları
Başroldeki oyunculardan biri de, Doctor Who’dan tanınan Maxim Baldry olacak.

Film serisinde Gollum‘u canlandıran Andy Serkis ise televizyon uyarlamasında yer almayı beklemediğini belirtmişti. Projenin kulağa inanılmaz geldiğini, ancak kendisini bunun bir parçası olarak görmediğini söyleyen Serkis, “Bence bu tamamen taze, yeni bir yaklaşım. Bu yüzden orada olmayı hayal etmiyorum” demişti. Aynı şekilde Legolas’ı oynayan Orlando Bloom da Yüzüklerin Efendisi dizisinde olmanın harika olacağını ancak kadroda yer almayı beklemediğini dile getirmişti.

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Hangi Dönemde Geçecek?

Amazon, dizinin Númenor Çağı’nda (İkinci Çağ) geçeceğini onayladı. Bu da, 3.441 yıllık bir zaman aralığı demek. Fakat serinin bu dönemin tam olarak hangi bölümünü merkezine alacağını bekleyip görmemiz gerekecek. Stüdyonun Twitter’da yayınladığı haritaları aşağıdan görebilirsiniz.

Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Konusu Ne Olacak?

Seri, Peter Jackson’ın üçlemesinin öncesinde geçeceği için Yüzüklerin Efendisi filmlerinin bir prequel’i yani ön bölümü olacak. Bu yüzden Bilbo’nun yüzüğü Frodo’ya teslim etmesinden önceki her şey hikayeye dahil olabilir. Bazı kaynaklar, ilk sezonun Aragorn’un gençliğine odaklanacağını iddia ediyor. Viggo Mortensen’in karakteri, film üçlemesi başladığında 87 yaşındaydı. Bu yüzden gençliğinin büyük bir bölümü dizide yer alabilir.

Bu içeriğimizde, Yüzüklerin Efendisi dizisi ne zaman, konusu, zaman aralığı ve oyuncuları gibi konulara değindik. Soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz. En güncel oyun haberleri, rehberler ve incelemelerden haberdar olmak için bizi Twitter‘dan takip etmeyi unutmayın!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.