İnceleme

Yulgang 2 İlk Bakış

Sin ji ! Dünyanın en güçlü dövüş sanatı ustalarının klanı. Murim şehrine hükmetmenin hayalini kuran bu hain klanın planları, Kanun ve Kaos’un güçlü ittifakı ile suya düştü.. Yıllar geçtikçe Kanun ve Kaos arasındaki ittifak zayıflamaya başladı ! Artık iki klan arasındaki savaş kaçınılmaz olmuş ve artık savaş başlamıştı…

Toyo Games’in Türkiye’ye getirmiş olduğu ve yapımcılığını MGame’in yaptığı Yulgang2 bize RPG’nin tadını gayet iyi bir şekilde veriyor. Oyunun kendimce en güzel yanı hikayeye bağlı kalması. Çoğu MMORPG hikaye dışına çıktığından, sadece git ve seviyeni yükselt mantığında oluyor. NeverWinter’ın hikaye alanındaki tutumu gerçekten hoş fakat bir RPG tadı vermiyor. Yulgang2 ise bize bu tadı verirken aynı zamanda bir film gibi hikayede oynamamızı sağlıyor.

Toyo Games’in de getirmesi ile tamamen Türkçe olan oyunda Kaos ve Kanun adında iki farklı taraf oluşturulmuş. Aslında pek farkları olmayan bu tarafların sadece hikayeleri farklı. Bu nedenle her ikisinden de birer karakter açıp hikayeyi oynamamak elde değil.

 

Kaos klanı tapınakta yaşadıkları olaydan dolayı Kanun klanına epey bir gıcık olmuşlar:

“Kadim Tapınak felaketinde yaşananlar Murim halkına yapılmış bir ihanettir! Sinji’yi mağlup etmek için kendilerine Kanun denen alçaklarla yapılan antlaşmayı artık tanımıyoruz. Şimdi Kaos, şimdi savaş zamanı! Artık bizdensin ve Murim’de düşmanımız sadece Kanun değil!”

Kanun ise bu savaşı Kaos klanının başlattığını düşünen tayfa :

“Murim halkının ferahı ve Kadim Tapınak felaketinden sonra Kaos’un ektiği kuşku tohumlarını yok etmek için “Kanun” olarak tüm güçlerimizi kullanıp, Kaos’u dize getireceğiz.
Artık bizdensin ve Murim’de düşmanımız sadece Kaos değil!”

Oyun  11GB gibi ortalama bir boyuta sahip ama bu boyutu hakettiğine inanıyorum. Gerek grafikleri olsun gerek mekanikler olsun böyle bir oyun için gayet uygun bir boyut. Oyunun içeriğine gelecek olursak, oyun bize gayet geniş bir karakter yapılandırma sistemi sunmuş.Tüm karakterlerimiz insan yani başka bir ırk yok fakat karakterinizi kaşından gözüne, saçından boyuna, kilosundan makyajına  kadar çok geniş bir kişiselleştirme menüsü ile baştan yaratabilirsiniz; ki bu benim çok hoşuma gitti.

Karakter yapılandırma bölümünde bize 5 farklı sınıf sunulmuş. Bu sınıfların içinden, çoğu MMORPG’de bulunan Warrior,Magician,Priest ve Rogue zaten mevcut. Fakat oyun uzakdoğu kültüründe bir oyun olduğu ve konusununda o dönemlerde geçmesinden dolayı, uzakdoğunun vazgeçilmei Ninja sınıfı da var.

f68e5c 53ad612790bef

Savaşçılar türlü acımasız düşmana karşı sonsuz güce sahiptir. Savaş stratejilerinin temelinde güçlü zırhları yatar.

a9fea3 53ad61ed94f8d

Şifacı iyileştirme ve yenileme enerjisine sahiptir. Özel yetenekleriyle destek sağladığı gibi düşman için çok tehlikeli olabilir.

0604a3 53ad6147d621a

Okçular kartal kadar keskin gözleriyle hedefe kitlenip mesafeli ataklarıyla onları rahatça alt edebilir.

7906f0 53ad6165341e1

Büyücüler saldırı, iyileştirme ve sihir güçlerini doğadan alır. Kendilerine yardımcı olması için diğer ruhları serbest bırakırlar.

e38a28 53ad61d9599bf

Ninja görünmez, sinsi ve ani saldırılarıyla düşmanı içinden çıkılmaz bir duruma sürükler.

f9304f 53ad623b6adc4

Karakterimizi yarattıktan sonra başladığımız Murin şehrinde bizi bir NPC karşılıyor. Oyunun Türkçe olmasından kaynaklı kolayca öğrenebildiğimiz mekanikleri gösteren NPC’miz işte burada bizi karşılıyor. Oyunun mekaniklerini öğrendikten sonra en güzel kısım olan hikayeyi ilerletmeye başlıyoruz. Aslında hikaye basit fakat bazı görevler oldukça zorluyor.Özellikle ilerleyen seviyelerde gelen görevleri tek başınıza yapmanız imkansız. Buda oyunun takım arkadaşlarınız ile oynamanız gerektiğini size aşılıyor; kaldı ki güzel bir özellik.

İlk bakışta oyun içi ekrana göz attığımızda bizi oldukça sade, Diablo 2 tarzı bir görüntü karşılıyor.Numaralandırarak anlatacak olursak;

a54596 53ad6207df360

1- Seçtiğimiz NPC veya düşmanın bilgileri

2- Aktif görevlerimizin listesi

3- Görev eşyalarının bulunduğu bölüm

4- EXP(Tecrübe) Barımız

5- Mini Map

6- Skill (yetenek) barımız

7- Kullanılabilir görev eşyası veya herhangi bir eşya barı

8- Kullanılabilir görev eşyası veya herhangi bir eşya barı

9- Çantalarımız (Envanter)

10- Mana barımız

11- Can barımız

12- Skill barımız ( 6 numaralı bölüm ) altında kalan ufak bar ise enerji barımız bu bar hakkında birazdan bilgi verelim.

Oyunda seviye sınırı şuan için 40 olarak belirlenmiş fakat ilerde artacağını düşünüyorum. karakterimizin yetenekleri konusuna gelecek olursan biraz farklı bir sistem kullanışmış. Uzakdoğu kültüründeki  Çİ (galiba böyleydi) enerjisi ile yeteneklerinizi kullanıp geliştirebildiğiniz bir sistem mevcut. Bu enerji ile yeteneklerinizi ardıardına birkaç kez kullaanbiliyorsunuz. Tabi bunun için bir Çİ kitabı gerekiyor; oyun başta bunu size veriyor zaten. Yeteneklerimiz seviye atladıkça kendi açılıyor. Herhangi bir yetenek puanı gibi bir sistem kullanılmamış. Açıkcası bu biraz ilginç olmuş ve birazda kötü. Sonuçta karakterinizi kişiselleştirme olayı karakter yaratma ekranında bu akdar ayrıntılı iken yetenek ağacı sisteminin çok sade olması biraz kötü olmuş. Fakat bu eksikliği de Çİ enerjisi ile tamamlamış gibi görünüyor. Şunu unutmamak gerek ki oyun alfa aşamasında elbette bir sürü özellik eklenecektir.

Oyunun oynanış mekanizması eski MMORPG oyunlardan farklı  W,A,S,D  ve Mause ile oynadığmız oyunda nişan alarak yetenekleriniz kullanmak zorundasınız. Bunun yanında oyun bizlere hedefe kilitlenme adını verdiği bir özellik daha sunmuş ki bu özellik ile FOCUS dediğimiz olayı yapabiliyor yani bir hedefe kilitlenip onun üzerine öfkemizi boşaltabiliyoruz.

Demin bahsettiğim 12 numaralı maddedeki barın ne olduğuna değinmek istiyorum. Oyunda Hava Yeteneği dediğimiz havada yürüme özelliği mevcut bu özellik ile hızlı koşma yeteneğinizi zıplama ile birleştirip Hava Yeteneği yapabiliyorsunuz. Bu birçok oyunda olmayan ve gerçekten uzakdoğu külütrünün efsanelerinden olan bir yetenek. Bu yeteneği kullanarak düşmanlar kaçabiliyor, yakalayabiliyor ve bazı yeteneklerinizi daha güçlendirilmiş hali ile kullanabiliyoruz.

Hava Yeteneği, Yulgang2’nin en yaratıcı düşüncesi olmuş. Grafik olarak oyun gayet doyurucu. Çevre efektleri olsun, karakterin ayrıntıları ve yeteneklerin görünüşleri olsun oldukça başarılı olmuş.

Yulgang2’den kısaca bahsettik. Henüz Alfa aşamasında olan oyunun Beta ve tam sürümleri çıktığında ciddi anlamda başarılı bir oyun bizi bekliyor diyebilirim. Çoğu MMORPG’nin alışılmış temalarının dışına çıkan konusu ve akıcı hikayesi beni etkilemeyi başardı.

 

İyi

  • Hikaye gayet hoş
  • Uzak doğunun tüm yönleri mevcut
  • Yetenekleri havada kullanabilmemiz stratejik açıdan güzel olmuş
  • Görevler sıkıcı değil
  • Havada uçma yeteneği hoş olmuş

Kötü

  • Görev yönlendirmesi ve harita sistemi başarılı deği
  • Yeteneklerin efektleri daha iyi olabilirdi
8

Çok iyi

Ses - 9.6
Grafik - 7.8
Oynanabilirlik - 6.7

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol