Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

YouTube’un Beğeni Algoritması Hakkında Çarpıcı Araştırma

Mozilla, YouTube'un beğenme algoritması hakkında araştırma yaptı. Araştırma sonucunda algoritmanın yeteri kadar başarılı olmadığı belirtildi.

YouTube kanalları, geri bildirimlerin algoritmaya etkisini göz önünde bulundurarak izleyicilerinden sık sık beğen butonuna basmalarını ister. Ancak Mozilla tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre; görmek istemedikleri içerikleri ayıklamak için videolarda beğenmedim düğmesine basan kullanıcıların zamanlarını boşa harcadıkları açıklandı. Araştırmada Mozilla’nın RegretsReporter tarayıcı uzantısını yükleyen 22.722 kullanıcıdan alınan girdiler kullanıldı.

Araştırmacılar, YouTube‘un olumsuz geri bildirim araçlarından birine tıkladıktan sonra yapılan yarım milyardan fazla video önerisini analiz etti. Mozilla’ya göre Kanalı Önermeye basmak, istenmeyen video önerilerinin yalnızca yüzde 43’ünü durdurdu. Beğenmedim butonu ise kullanıcıların beğenmediği önerilerin yalnızca yüzde 12’sini durdurdu. Araştırma sonucunda ise platform mekanizmasının, yeterli olmadığı öne sürüldü.

YouTube Sözcüsü Araştırmayı Doğru Bulmadı

YouTube

Araştırmacı Ricks, “İyi harcanan zaman veya izlenme süresi yerine kullanıcı memnuniyeti gibi metrikler hakkında çok konuşuluyordu. Bu sinyallerin bazılarının algoritma tarafından ne dereceye kadar alındığını gerçekten merak ediyorduk. Özellikle de üzerinde çalıştığımız önceki YouTube raporunda, insanlardan kontrolün kendilerinde olmadığını hissettiklerini belirtmiştik.’‘ dedi.

Platformun algoritmasını yapan AlgoTransparency sitesinin kurucusu Guillaume Chaslot, araştırma sonucunda şaşırmadığını belirtti. Video platformunun sözcüsü Elena Hernandez, “Mozilla’nın raporu, sistemlerimizin gerçekte nasıl çalıştığını hesaba katmıyor ve bu nedenle pek çok bilgi toplamamız zor.” dedi. Bir diğer araştırma şirketi sözcüsü ise daha önceki araştırmasına vurgu yaparak; ” Mekanizma kullanıcıların dilediği gibi çalışmıyorsa, önerilenler izleyiciyi platformdan uzaklaştırabilir.” dedi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.