Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

YouTube Shorts’tan Reklamla Para Kazanma Dönemi Başlıyor!

YouTube, 1 Şubat'ta Shorts içerik oluşturucularıyla reklam gelirini paylaşmaya başlayacak. Şirket, değişikliği kolaylaştırmak için yeni bir Partlenrlik Programı anlaşması sunmaya başladı.

YouTube Shorts para kazanma yöntemleri çok yakında reklamlar ile genişletilecek. Bugünden itibaren şirket, içerik oluşturucuların Shorts görüntülemelerinden reklam payı geliri elde etmeye başlayabilecekleri 1 Şubat’tan önce yeni bir Partnerlik Programı sözleşmesi başlattı. İçerik oluşturucuların, YouTube’un yeni Partnelik Programı şartlarını kabul etmek için 10 Temmuz’a kadar süreleri olacak.

Değişikliğin bir parçası olarak şirket, içerik oluşturuculara YouTube’da nasıl para kazanacakları konusunda daha fazla esneklik sağlamak için yeni “Para Kazanma Modülleri” sunacak ancak şirket, platformda tam kazanç potansiyelinizi ortaya çıkarmak için hepsini kabul etmenizi önerdi. Daha önce duyurulduğu gibi, 90 günlük bir süre içinde en az 1.000 aboneye ve Shorts’ta 10 milyonun üzerinde izlenmeye sahip içerik oluşturucular Partnerliğe başvurabilecek.

YouTube Shorts Para Kazandıracak

YouTube Shorts Para Kazandıracak

Shorts gelir paylaşımı kullanıma sunulurken YouTube, 100 milyon dolarlık içerik oluşturucu fonunun kullanımdan kaldırıldığını belirtti ancak şirket, fon alıcılarının çoğunun gelir paylaşımı yoluyla fondan kazandıklarından daha fazla kazanacağını belirtti. YouTube’un her bir içerik oluşturucunun kısa videoları için ne kadar kazanacağını belirlemek için tasarladığı formül, müzik lisanslamasının dahil olması nedeniyle biraz karmaşık.

YouTube kullanıcıları Shorts izledikçe şirket, Shorts Feed’deki klipler arasında reklam gösterecek. YouTube, bu reklamlardan elde edilen paranın, şirketin her ayın sonunda paylaşacağı ortak bir havuz aracılığıyla müzik lisanslama şirketlerine ve içerik oluşturuculara ödeme yapmaya gideceğini duyurdu. İçerik oluşturucu havuzuna ne kadar para gideceği, içerik oluşturucuların Shorts’larında yer verdiği müzik parçası sayısına bağlı olacak.

Müzik Şirketlerine Büyük Pay Verilecek

YouTube Shorts Para Kazandıracak

Müziksiz bir YouTube Shorts klibi yüklerseniz o videoyla ilişkili tüm gelir içerik oluşturucu havuzuna gidecek. Tam tersi, tek şarkılı bir Shorts söz konusu olduğunda, ilgili gelirin üçte biri lisans ödemesine gidecek. İki şarkılık bir Short’da üçte ikisi lisanslamaya gidecek.

Her şey halledildikten sonra YouTube, içerik oluşturucu fonunun nasıl dağıtılacağını belirleyecek. Şirket, fonu içerik oluşturucunun toplam YouTube Shorts görüntülemelerindeki payına göre dağıtacak. Diyelim ki videolarınız Şubat ayı için ülkenizdeki tüm uygun Shorts görüntülemelerinin yüzde 5’ini oluşturdu, Shorts’unuzda lisanslı müzik kullansanız da kullanmasanız da fondaki paranın yüzde 5’ini alacaksınız.

YouTube daha sonra yüzde 55’lik gelir kesintisini alacak ve geriye kalanın yüzde 45’ini size bırakacak. İçerik Oluşturucu Havuzuna katkınız ayda 1.000 dolarsa, her şey söylenip yapıldığında 450 dolar kazanacaksınız. Özetle, YouTube Shorts artık büyük bir kazanç kapısı olacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.