Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

YouTube Shorts Artık Para Kazandıracak!

YouTube yakında Shorts içerik oluşturucularıyla reklam gelirini paylaşmaya başlayacak.

YouTube Shorts nihayet içerik üreticilerine para kazandırmaya başlayacak. Bu hafta şirket, Shorts platformundan gelecek haftadan itibaren para kazandırmaya başlayacağını duyurmak için bir iç toplantı düzenledi. YouTube, bu değişiklikleri 20 Eylül’den itibaren duyuracağını belirtti.

Geçmişte YouTube, içerik oluşturucularının İş Ortağı programına katılabilmeleri için en az 4.000 saat izlenme ve 1.000 aboneye sahip olmalarını şart koşuyordu. Kaynağa göre, bu kriterler Shorts yaratıcıları için değiştirilecek ve para kazanmaya uygun hale gelmeyi kolaylaştıracak. YouTube, platformdan daha fazla para kazanmaya başlamak ve içerik oluşturucularına ödeme yapmak için ilk kez Shorts’a reklamlar ekleyecek.

YouTube Shorts ile Para Kazanmak Artık Mümkün

YouTube Shorts

Şirket, içerik oluşturuculara yüzde 55’lik bir pay sunan geleneksel YouTube videolarından biraz farklı olarak, reklam gelirinin yüzde 45’ini içerik oluşturucularına sunacak. YouTube, bu hareketin içerik oluşturucuları platformuna gelmeye teşvik edeceğini umduğunu açıkladı.

YouTube, on yılı aşkın bir süredir bir video güç merkezi oldu ve kullanıcılara yalnızca içeriğin keyfini çıkarabilecekleri bir yer değil, aynı zamanda oluşturabilecekleri bir alan da sundu. Çoğu içerik oluşturucuya ödeme yapılmazken, popüler kanalları olanlara İş Ortağı programına katılma seçeneği sunuldu. İçerik oluşturucular bu sayede para kazanabildi.

Son birkaç yıldır kısa biçimli dikey videolar oldukça popüler hale geldi. Özellikle YouTube Shorts’a da ilham olan TikTok, kullanıcılara içerik izlemenin eğlenceli ve bağımlılık yaratan yeni bir yolunu sunan dikey videolarla hakim bir güç oldu. Elbette bu başarı, rakiplerinin harekete geçmesine, kısa biçimli videoları uygulamalarına dahil etmesine neden oldu.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.