Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Yerli Oyun Stüdyolarının Yaşadıkları PlayStation Dev Kit Sorunu

Konsollara oyun geliştirmek isteyen yerli oyun stüdyoları, son yıllarda PlayStation Dev Kit'e erişmekte sorun yaşıyorlar. Sony, Türkiye gümrüğüyle yaşanan problem nedeniyle bir oyunun geliştirilmesi ve test edilmesi için elzem olan bu kit'leri ülkemize göndermiyor.

Sayısı istikrarlı bir şekilde artmaya devam eden yerli oyun girişimleri, Türkiye’nin son yıllardaki en önemli ihracat kapılarından biri haline geldi. Öyle ki, 2022’nin ilk yarısında Türk oyun sektörüne yapılan yatırım tutarı, geçtiğimiz yılın toplamını geride bıraktı. Ocak-Haziran arasında 333 milyon dolar yatırım alan yerli oyun geliştiricileri, bu alanda Avrupa’nın zirvesinde yer alıyor.

Yukarıdaki tablonun ne kadar göz kamaştırıcı ve umut verici olduğunu söylemeye gerek yok. Fakat yerli oyun girişimleri, son yıllarda önemli bir problemle karşı karşıya. Bildiğiniz üzere çoğu bağımsız oyun stüdyosu, destekçilerinden aldıkları kısıtlı fonlarla projelerini hayata geçirmeye çalışıyor. Ne var ki, önlerindeki tek problem bu değil. Türk lirasının dolar / euro karşısında değerinin önemli kısmını kaybetmesi bir yana, son yıllarda giderek artan gümrük vergileri ve yönergeleri beraberinde bazı zorluklara yol açıyor.

Yerli Geliştiriciler Büyük Bir Problemle Karşı Karşıya

yerli oyun geliştiricileri

2017 yılında kurulan Türk oyun stüdyosu Hero Concept‘in ortak kurucusu ve kreatif direktörü Serkan Özay, LinkedIn üzerinden yaptığı paylaşımında PlayStation Dev Kit ile ilgili yaşadıkları bir sorundan bahsetti. Bilmeyenler için kısaca açıklayalım. Konsollara oyun yapmak için bu geliştirici kitleri gerekiyor. Microsoft (Xbox), Sony (PlayStation), Nintendo (Switch) dev kit’leri olmadan oyununuzu test etmeniz ve yayına hazırlamanız mümkün değil. Anlayacağınız bu araçlar, bir oyunun yapım süreci için olmazsa olmaz nitelikte.

Özay, daha önce PlayStation 4 dev kit’lerini sorunsuz edinmelerine rağmen, son iki yıldır PlayStation 5 geliştirici kit‘lerini almaya çalışırken sürekli ret yediklerini belirtti. Sorunun kaynağını sorduklarında, Türkiye gümrüğüyle bir sorun olduğu cevabını aldıklarını söyleyen Özay, “Birkaç ay sonra sorduğumuzda sorunun yakın zamanda çözülebilir gibi durmadığını, Türkiye, Rusya, Belarus, Hindistan ve İran gibi ülkelerle böyle bir sorun olduğunu belirttiler. Çözüm olarak ise cihazları Avrupa sınırları içinde bir şubemize ya da PlayStation Partneri olan başka bir kuruluş üzerinden satın alarak daha sonra online aidiyetini devrederek edinebileceğimizi söylediler” dedi.

PlayStation Dev Kit’e Gümrük Engeli

PlayStation Dev Kit

Uzun uğraşlar sonucunda, kendi oyunları Mayhem Brawler‘ın fiziksel versiyonunu yayınlayan Fransız firması üstünden bir adet PlayStation 5 Dev Kit, bir adet de PlayStation Test Kit aldıklarını ifade eden Özay, bu seferde Türkiye gümrüğünde sorunla karşılaştıklarını aktardı. Bu arada Türk stüdyonun her iki geliştirici kit için toplam 3.000 euro (55 bin TL) ödediği bilgisini de araya sıkıştıralım. Bedel yüksek olduğu için neredeyse ürünlerin fiyatı kadar gümrük vergisi ödediklerini söyleyen Hero Concept’in kurucusu, yaşadıkları asıl problemi şu sözlerle açıklıyor:

“PlayStation 5 Dev Kit’i gümrükte tanımadılar. İnternetten bakıp eBay üzerinden 2.850 euroya satılan bir karaborsa fiyatı bulup bizim ibra ettiğimiz 2.000 euroluk fiyatı hileli olduğunu öne sürdüler. Müşavirimiz bir şekil çözdü ve cihazı aldık. Ancak kazara cihazlar bozulursa gerçek bir kabusla karşılaşacağımız bir gerçek. Yükselen bir PC/konsol oyun üretimi trendi var, ancak cihazların gümrükleri korkunç rakamlarda”

Sony’nin gümrük sorunları nedeniyle ülkemize geliştirici kit’lerini yollamadığına vurgu yapan Serkan Özay, durumdan Türkiye’deki her iki oyun derneğini de bizzat kendisinin haberdar ettiğini belirtti. Fakat, yerli oyun stüdyolarının karşılaştıkları bu sorunu asıl çözecek olan elbette Türk makamları ve Sony’nin Türkiye’deki temsilcileri. Bağımsız geliştiricilerin önlerinde birçok bariyer varken bir de gümrük engeliyle karşılaşmaları gerçekten çok üzücü. İlgili yetkililerin konu hakkında aksiyon almasını ve sorunun en kısa zamanda çözüme kavuşmasını umuyoruz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.