Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Yerli Oyun Şirketi, 4 Milyon Dolar Değerlenmeyle Yatırım Aldı

Hybrid-casual türünde geliştirdiği oyunlarla tanınan İstanbul merkezli YAMY Studio, İngiliz UP Venture Capital'dan 4 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı.

Türk stüdyolarının geliştirdikleri yerli oyunlar, Türkiye’nin önemli ihracat kalemlerinden biri olmaya devam ediyor. Oyun yatırımında Avrupa birincisi olan ülkemiz, sektörde faaliyet gösteren yabancı firmaların ve yatırımcıların gözdesi haline gelmiş durumda. Hybrid-casual türünde geliştirdiği oyunlarla tanınan YAMY Studio, Londra merkezli UP Venture Capital’dan 4 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı.

Faaliyetlerini İstanbul’da sürdüren yerli oyun stüdyosunun kurucu ortağı Ahmet Ferhat Akben yatırım sürecine dair yaptığı açıklamada, “Ortaklarım Yunus Alkan ve Mikdat Doğru ile temellerini 2020 yılında attığımız stüdyomuz, Londra merkezli özel sermaye fonu olan UP Venture Capital’dan aldığı yatırımla şirket değerini 4 milyon doların üzerine taşıdı” dedi.

YAMY Studio, Ekibini Büyütmeyi Planlıyor

YAMY Studio yatırım

2022’de iki milyon barajını aşan Parents Run’ın en çok indirilen oyunlar listesinde ilk sıralara ulaştığını belirten Akben, “YAMY Studio olarak bugüne dek 120’nin üzerinde oyun geliştirdik. Kullanıcılar mobil oyunlarda daha fazla vakit geçirmeye başladıkça, hybrid-casual olarak bilinen mobil oyun türü de yeni özellikler kazandı. Hyper casuala göre daha uzun süre oynanan, sürekli güncellenen ve oyunculara yeniden oynamak için sebepler sunan hybrid-casual türü, 2023’ün yükselen trendlerinden biri olacak” ifadelerini kullandı.

UP Venture Capital Kurucu Ortağı Ömer Uyan ise “UP Venture Capital olarak yüksek büyüme potansiyeli olan sektörlere yatırım yapma stratejimiz doğrultusunda, YAMY Studio’ya yatırım yaptık. Bu yatırımla birlikte oyun, kimya, sermaye piyasaları ve sürdürülebilir enerji sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerden oluşan portföyümüzü, mevcut sektörler ve yeni sektörlerde yatırımlar yaparak büyütmeyi hedeflemekteyiz” şeklinde konuştu.

Mobil Oyun Harcamaları 110 Milyar Doları Aştı

yerli oyun

YAMY Studio Kurucu Ortağı Akben, küresel ekonomik koşullara rağmen 2022’de mobil oyun harcamalarının 110 milyar dolarlık bir hacim oluşturduğunu vurguladı. Aldıkları yatırımla ekiplerini nitelikli yeteneklerle büyütmeyi planladıklarını ifade eden Akben, “Mobil oyunların gelişimi, video oyun endüstrisi için bir kırılım noktasına işaret ediyor. YAMY Studio olarak 4 milyon dolar değerleme üzerinden aldığımız yatırımla oyuncu, yayıncı ve stüdyolar için kârlı bir iş modeli oluşturmayı başarabilen mobil oyun sektörünün öncü şirketlerinden biri olma vizyonuyla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Hybrid-casual trendinin öncüsü olarak konumlandıklarını ve geliştirdikleri oyunlarla dünyanın her yerinden oyunculara ulaştıklarını vurgulayan Akben, Londra merkezli UP Venture Capital’dan adlıkları yatırımla, Türkiye’nin oyun sektöründeki başarı hikayelerine bir yenisini daha ekleyerek potansiyellerini kanıtlarını söyledi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.