Yenilenmiş Telefon Ne Demek? KDV Oranı Yüzde 1’e Düşürüldü!

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni bir karara göre, yenilenmiş telefon KDV oranı yüzde 1'e düşürüldü. Peki yenilenmiş telefon nedir? Nereden satın alınır? Hepsini derledik.

Yenilenmiş telefon ne demek? sorusunun cevabı merak edilmeye başladı. Yenilenmiş telefon KDV oranı yüzde 1’e düşürüldü. Peki yenilenmiş telefon nereden satın alınır? Yenilenmiş telefon güvenilir mi? Hepsinin cevabını derledik.

Yenilenmiş Telefon Ne Demek?

Yenilenmiş telefon, normal bir ikinci el telefon gibi olmaz. Yenilenmiş telefon; bir kez olsun ambalajından çıkmış ve herhangi bir arıza veya kırık olması durumunda firmalara geri gönderilmiş ancak daha sonra uzmanlar tarafından donanımsal ve yazılımsal olarak tüm kusurları giderilerek sıfır ayarına getirilip yeniden satışa sunulan telefonlara denir.

Telefonun firmaya geri gitmesinin sebebi, daha yüksek bir cihaz almak için firmaya iade etmek bile olabilir. Yani alacağınız telefonun daha önce hiçbir kusuru olmaması da mümkün.

Yenilenmiş telefon size satılmadan önce üretici veya perakendeci telefonu kontrol eder, tamamen onarır ve belirli bir standarda uygun olarak sıfır ayarına geldiğinden emin olur.

Unutmadan söyleyelim, internet üzerinden satın alınan yenilenmiş telefonlar hiç bir koşul belirtilmeden 14 gün içerisinde ücretsiz olarak iade edilebilmekte.

Yenilenmiş Telefon Ne Demek?

Yenilenmiş Telefon Avantajı Nedir?

Yenilenmiş telefon ne demek? sorusunun cevabını verdik. Peki bu tarz bir telefon almanın avantajı nedir? Gelin onu da açıklayalım.

  • Yenilenmiş telefon vergi indirimi ile birlikte artık çok daha ucuz. Ülkemizde telefon fiyatları bu kadar artmışken size fazlasıyla uyguna telefon alma şansı verecek.
  • Tipik bir ikinci el telefonun aksine, profesyonelce kontrol edilen ve onarılan bir telefona sahip olursunuz.
  • Telefonunuzun yine ikinci elin aksine uzatılmış bir garanti süresi olacak.
  • Kapsamlı testlerin yanı sıra şirket, önceki sahip tarafından bırakılan tüm verileri veya Veri Koruma Yasası’na aykırı düşme riskini silecek, yani ikinci el telefonda olan güvenlik sorunu yaşamayacaksınız.

Yenilenmiş Telefon KDV Oranı Düştü

Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yüzde 1 KDV uygulanan 1 sayılı listeye “21 Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik kapsamında en az bir yıl öncesine ilişkin data, ses ya da kısa mesaj trafiği bulunan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmek ve sertifikalandırmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş ürün garantisi verilerek teslimleri (Mükelleflerin, indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu sıra kapsamında teslim ettikleri mallar nedeniyle yüklendikleri vergiler dahil edilmez),” satırı eklendi.

Kararla bu ürünlerdeki KDV yüzde 1’e inerken, bu ürünlere ilişkin üstlenilen KDV ise iade edilmeyecek.

Bu içeriğimizde yenilenmiş telefon ne demek ve yenilenmiş telefon avantajı nedir? gibi soruların cevaplarını verdik. Aklınıza takılan soruları yorumlar kısmında sormayı unutmayın!

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol