Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Yeni Özellikler Sunan Chrome 95 Çıktı

Google’ın en çok kullanılan internet tarayıcısı Chrome yeni özelliklerle güncellenmeye devam ediyor. Chrome bugün yeni özelliklerle birlikte güncellendi.

Arama motoru devi Google’ın dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı Chrome’a yeni özellikler gelmeye devam ediyor. Yeni özellikler sunan Chrome 95 çıktı.

Sürüm devasa yenilikler getirmiyor olsa da yeni özellikler sunuyor.

Chrome 95 Güncellemesi Neler Sunuyor?

Çıkış yaptığı günden itibaren her platformda en çok kullanılan internet tarayıcısı olan Google Chrome yeni güncellemeye kavuştu. Chrome 95 ile birlikte “chrome://flags/” altında aktif edilebilen “Grubu Kaydet” özelliği tüm kullanıcıların kullanımına sunuldu. Kullanıcılar bu özellikle birlikte birden fazla sekmeyi, bir yer imi gibi kayıt altına alabiliyor. Bu sayede kullanıcılar bir sekme grubunu daha sonra tek tıklama ile açıyor.

Chrome 95

Chrome 95 ile WebAuthn üzerine kurulan yeni bir alışveriş odaklı güvenlik altyapısı da kullanıcılara sunuluyor. Chrome üzerinde “Secure Payment Confirmation” olarak geçen bu yeni özellik Chrome üzerinden yapılan ödemeleri daha güvenli hale getiriyor olsa da özelliğin öncelikli olarak siteler ve bankalar tarafından desteklenmesi gerekiyor.

PWA yani Progressive Web Apps için de önemli geliştirmeler getiren güncelleme internet sitelerini gerçek bir uygulama haline daha fazla yaklaştırıyor.

Google Chrome 94 Neler Sunuyordu?

Chrome 95 öncesinde Chrome 94 sürümü de ses getirmeyi başarmıştı. Güncellemede, HTTPS – First modu ile kullanıcılar artık tüm internet sitelerine HTTP yerine daha çok güvenli HTTPS bağlantısı ile erişilebilecek. HTTPS desteği olmayan sitelerde ise büyük bir uyarı çıkacak. Sharing Hub özelliği ile kişilerin bağlantılarını kopyalamak çok daha kolay hale geliyor. Kullanıcılara QR kod oluşturma imkanı da sunuluyor.

Sharing Hub özelliğinde sayfa için farklı kaydet seçeneği ve yansıtma seçenekleri de bulunuyor. Kullanıcıların sosyal medya temelli paylaşımları da bu özellik sayesinde daha kolay hale geliyor. Bu özellik şimdilik varsayılan olarak gelmese de kullanıcılar Sharing Hub’ı “chrome://flags/#sharing-hub-desktop-omnibox” adresine giderek aktif hale getirebiliyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.