Yeni iPhone Telefonlarda 120hz Yenileme Oranı Olmayacak

Yeni Apple telefonu gerçekten de 120hz mi?

Dün Apple’ın büyük 2018 iPhone tanıtım etkinliğini izlediyseniz, 120 hertz ekran yenileme oranıyla ilgili bilgiyi de almışsınızdır. Bu herkese çok fazla bir şey ifade etmeyebilir fakat bir oyuncuysanız, daha hızlı yenileme oranlarının yaratacağı farkı bilirsiniz.

İşin özü yeni iPhone telefonlarda aslında 120-hertz yenileme oranı bulunmuyor. Bu özelliğe sahip olan tek akıllıt elefon şu anda Razer Phone ve zaten oyuncuları hedef alarak üretilen bir cihaz. Peki Apple’ın 120 hz rakamıyla aslında kast ettiği şey ne?

Bunu anlamak için, dokunma oranı denilen terimi bilmemiz gerekir. Yeni iPhone telefonların hepsinde (iPhone XS, XS Max ve XR) 120 hertz touch sample rate bulunuyor fakat ekranları normal 60hz yenileme oranıyla çalışıyor. Bir diğer deyişle, baktığınız ekran 120hz olsa da ekranın yenileme hızı 60hz kalmaya devam ediyor. 120hz’de ekran hareket takibi 8.3 milisaniyeye düşerken, 60hz’de ise bu 16.6 milisaniye oluyor.

Dolayısıyla iPhone XS modelleri sanıldığı gibi doğrudan 120hz olan telefonlar değiller. Gerçekten bu yenileme oranına sahip Apple ürünleri de var fakat bunlar iPhone değil, iPad Pro.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol