Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Yapay Zeka YouTube İzleyerek Minecraft Oynamayı Öğrendi

OpenAI, YouTube videolarından Minecraft oynamayı öğrendi. Araştırmacılar, tatmin edici sonuçlar elde etmek için birkaç numaraya başvurmak zorunda kaldı ancak bu, etkileyici başarılarını azaltmıyor.

Sinir ağlarının geliştirilmesinde uzmanlaşmış bir şirket olan OpenAI, 70.000 saatlik YouTube videosunu izledikten sonra Minecraft oynamayı birlikte öğrenen iki algoritma geliştirdi. İlk algoritma oyuncular tarafından gerçekleştirilen eylemleri öğrenirken, ikinci algoritma her eylemi gerçekleştirmek için kullanılan tuşlarla etiketler atayarak görüntülenen eylemleri tanımladı.

YZ algoritması en başından beri ağaçların nasıl kesileceğini, kalaslar yapmayı ve bloklardan oluşan basit yapılar oluşturmayı öğrenebildi. Ayrıca yüzmeyi, avlanmayı, yemek yapmayı ve herhangi bir acemi Minecraft kullanıcısının yaptığı her şeyi yapmayı öğrendi. Araştırmacılar, yapay zekanın yaklaşık 20 dakika süren ve yaklaşık 24.000 eylem gerektiren bir işlemden sonra, elmas kazma oluşturmasını bile başardı.

Minecraft Oynayan İki Yapay Zeka

Minecraft

AI, VPT (Video Ön Eğitim) yöntemini kullanarak Minecraft oynamayı tamamen videolardan öğrendi ancak bir sorun vardı; video klipler oyunda neler yapılabileceğini gösteriyordu ancak özellikle nasıl yapılacağını göstermiyordu. Ekranda basılan tuşlar gösterilmiyordu ve algoritma bilgi ve becerileri dışardan aldığı yardım ile çözmek zorunda kaldı.

İkinci sinir ağı bu nedenle videoları etiketlemek için görevlendirildi. Akıllı algoritma, videoyu oynayan kişinin klavyede hangi tuşlara bastığını ve kişinin hangi fare hareketlerini yaptığını doğru bir şekilde değerlendirdi ve ardından ekranda görülen eylemlere belirli düğme kombinasyonları atadı. Bu prosedür sayesinde ilk YZ daha gelişmiş eylemlerin sırlarını keşfedebildi ve sonuç olarak her şeyi rastgele denemek zorunda kalmadan Minecraft’ta ustalaştı.

Tüm süreç ayrıca OpenAI web sitesinde ayrıntılı olarak açıklandı. Araştırmacılar, yöntemlerinin diğer oyunlarda da işe yarayabileceğine ve günlük bilgisayar kullanımında da faydalı olabileceğine inandıklarını belirtti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.