Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Yapay Zeka, MSI 2022’de Kimin Kazanacağını Tahmin Etti

MSI 2022 yakında başlayacak ve özel bir algoritma, espor hayranlarının kazananı tahmin etmesine yardımcı olacak. Bölgesel liglerden alınan verilere dayanarak, belirli takımların turnuvayı kazanma şansını tahmin etti.

Sezon Ortası Turnuvası 2022 (MSI 2022) espor turnuvası League of Legends‘ta başlamak üzere. Sonuç olarak, çevrimiçi yarışmanın hayranları favorilerini belirlemeye başladı bile. Bu sefer özel bir yapay zeka algoritması, kazanan takımı belirlemeye yardımcı olmak için devreye sokuldu. Bir Reddit kullanıcısı tarafından yazılan bir gönderide yazıldığı gibi, Factor.gg‘den ekibin algoritmayı yapması yaklaşık bir yıl sürdü.

Mekanizma, turnuvanın eleme aşamasını başarılı bir şekilde tahmin ettiği 2021 Dünya Kupası vesilesiyle daha önce test edilmişti. Bu yıl ekip şanslarını tekrar denemeye karar verdi, algoritmayı geliştirdi ve ardından tahmin tablosunu yukarıda belirtilen web sitesinde yayınladı. Gördüğünüz gibi, Kore takımı T1 kazanmak için en iyi şansa sahip.

Yapay Zekanın MSI 2022 Tahminleri

MSI 2022
Türkiye temsilcimiz tablonun en altında.

Avrupa’nın G2 Esports‘u, aşağıda bir noktada yer alan Kuzey Amerika’dan Evil Geniuses ile benzer oranlara sahip olarak yalnızca üçüncü sırada yer aldı. MSI 2022 Türkiye temsilcimiz İstanbul Wildcats ise maalesef yüzde 1’den daha az bir şans ile listenin son sırasında yer aldı. Umuyoruz ki temsilcimiz herkesi şaşırtarak büyük bir galibiyete imza atsın.

Yapay zeka, yani POWR (Performans Objektif Ağırlıklı ve Derecelendirilmiş) sistemi temel olarak bölgesel oyunlardan gelen verilere dayanmakta. Oyuncuların rollerinden bağımsız olarak karşılaştırılmasına veya tahminlerin mümkün olduğunca doğru yapılması için en son sonuçların önceliklendirilmesine olanak tanıyan bir kodlama sistemi mevcut.

Buna karşılık, MSI 2022 boyunca hangi takımın galip geleceğini tahmin etmekten sorumlu algoritma, bölgesel değerlere çok fazla odaklanmıyor. Geliştirici ne yazık ki algoritmanın bu kısmı hakkında daha fazla bilgi sağlamadı. Tablonun MSI 2022’nin her aşamasından sonra güncellenmesi gerek, böylece algoritmanın turnuva sırasında gerçek dünyadaki sonuçlara nasıl tepki verdiğini takip edebileceksiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.