Xiaomi Sansür İddialarına Karşı Önemli Bir Adım Attı

Xoami’nin geçtiğimiz haftalarda duyurusunu gerçekleştirdiği Mi 10T 5G modeli, özellikleri ve tasarımından ziyada sansür iddialarıyla gündeme gelmişti. Xiaomi konu hakkında önemli bir adım attı.

Çin merkezli teknoloji şirketi Xiaomi geçtiğimiz haftalarda yeni 5G destekli akıllı telefonu olan Xiaomi Mi 10T 5G’yi duyurmuştu. Modelin duyurulmasının ardından, Litvanya merkezli güvenlik araştırmacıları Xiaomi Mi 10T 5G modelinde otomatik bir sansür sisteminin olduğunu açıklamıştı.

Güvenlik uzmanları tarafından yapılan açıklamada bu sistemin Avrupa Birliği ülkelerinde kapalı olduğunu ancak istenildiği takdirde uzaktan açılabileceğini açıkladı. Xiaomi sansür iddialarına karşı bir adım attı.

Xiaomi Sansür İddialarına Uzman Görevlendirmesi Yaptı

Xiaomi Sansür İddialarına

Litvanyalı araştırmacılar tarafından yapılan açıklamada telefonun metin tabanlı bir sansür sisteminin olduğu ve “Free Tibet”, “Long Live Taiwan Independence” veya “Democracy Movement” benzeri kavramları otomatik olarak sansürlediğini belirtmişti.

Yapılan bu açıklamanın ardından Litvanya Savunma Bakanlığı bir açıklama yaparak vatandaşlarına Çin malı bir telefon almamalarını hatta ellerinde olan Çin malı telefonları atmaları gerektiğini dile getirmişti.

Xiaomi bu durumun ardından açıklamalar yapmış olsa da durumu geçiştirememişti. Bunun üzerine Xiaomi sansür iddialarına uzman görevlendirmesi yaptı. Bu uzmanların bağımsız bir ekip olduğunun da altı çizildi.

Konu Hakkında Xiaomi Türkiye Açıklaması

xiaomi sansur iddialarina karsi onemli bir adim atti 3

“22 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlere ilişkin; Xiaomi cihazları, kullanıcılara gelen ya da giden iletişimleri sansürlemez.

Xiaomi, akıllı telefon kullanıcılarının telefonla arama, web’de arama, web’de gezinme veya üçüncü taraf iletişim yazılımlarının kullanımı gibi kişisel davranışlarını asla kısıtlamamıştır veya engellememiştir, hiçbir zaman da kısıtlamayacak veya engellemeyecektir.

Xiaomi, kullanıcıların yasal haklarına saygılıdır ve bu hakları korur. Xiaomi, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’ne (GDPR) uygun bir şekilde hareket etmektedir.”

Teknoloji ve oyun delisi nostaljik bir ruhun fütüristik meraklarını sizlerle paylaşıyorum.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol