Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Xiaomi, HyperOS’u Tanıttı: İşte Güncelleme Alacak İlk Telefonlar

Xiaomi, yapay zeka özellikleri ve performans iyileştirmeleriyle gelen yeni işletim sistemi HyperOS'u piyasaya sürdü.

Xiaomi, on yılı aşkın bir süredir tüm akıllı telefonlarına güç sağlamak için MIUI’yi kullanıyordu ancak bu durum çok yakında HyperOS ile değişecek. Mobil işletim sistemleri içerisinde en düşük boyut kaplayan sistem olarak öne çıkan bu yazılım, güvenlik ve performans konusunda da üst düzey işler çıkaracak.

Xiaomi, HyperOS‘u tüm detaylarıyla tanıttı ancak biz sizlere en önemli özellikleri derledik. Öncelikle, Xiaomi cihazların arayüzü artık daha farklı olacak. Artık kilit ekranı için çok daha fazla özelleştirme seçeneğine sahipsiniz. Kontrol merkezi MIUI 14’e göre daha gelişmiş ve daha akıcı hale geldi. Uygulama simgeleri ise hemen hemen MIUI 14 ile aynı.

Xiaomi HyperOS Özellikleri: Neler Yeni?

Xiaomi, HyperOS'u Tanıttı: İşte Güncelleme Alacak İlk Telefonlar

İşletim sisteminin en çok dikkat çeken özelliği, boyutu oldu. Kullandığınız cihaza göre boyut değişse de, bu işletim sistemi cep telefonlarında yalnızca 8.75 GB gibi çok küçük bir alan kaplayarak sektörün en düşük boyutlu işletim sistemi haline geldi.

Xiaomi, kendi geliştirdiği TEE güvenlik sistemi de dahil olmak üzere işletim sisteminin güvenliğini had safhaya çıkardı. Şeffaf ve kontrol edilebilir internet izinleri ile de artık internette çok daha güvenli bir şekilde gezebileceksiniz. Ayrıca cihazlar arası kusursuz işbirliği ile birçok cihaz eş zamanlı çalışabilecek. Örneğin, telefonunuzun arka kamerası anında PC kamerası olabilecek.

HyperOS içerisinde Xiaoai Giriş Asistanı, WPS Belge Tarama, karalamaları tablolara dönüştürmek için AI Wonderful Painting ve sezgisel görüntü alımı için AI Image Search gibi özellikleri destekleyen yerleşik bir yapay zeka yer alacak. Ayrıca işletim sistemi bir hayli optimize hale geldi. Artık, Xiaomi cihazlar çok daha hızlı çalışacak.

Xiaomi, HyperOS’un resmi sürümünün Çin modelleri için Aralık 2023’te, uluslararası modeller için ise 2024 yılının ilk çeyreğinde başlayacağını duyurdu. Xiaomi 14 serisi, Redmi K60 Extreme Edition ve Xiaomi Pad 6 Max yeni işletim sistemini çalıştıran ilk cihazlar olacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.