Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Xiaomi 14 Serisi Yeni İşletim Sistemi HyperOS ile Gelecek

Xiaomi 14 serisi akıllı telefonla beraber yepyeni bir işletim sistemi HyperOS geliyor. 13 yıllık MIUI işletim sistemi yavaş yavaş sona eriyor.

Teknoloji devlerinden biri olan Xiaomi‘nin bir sonraki amiral gemisi akıllı telefonu için yeni detaylar ortaya çıktı. Ortaya çıkan haberlere göre yeni akıllı telefon şirketin uzun süredir cihazlarda kullandığı MIUI işletim sistemine sahip olmayacak.

MIUI işletim sistemine sahip olmayacağı belirtilen yeni akıllı telefon HyperOS tabanlı olacak. Xiaomi 14 adlı yeni akıllı telefon için ortaya çıkan HyperOS işletim sistemi, Android Authority‘ye göre Android ve Xiaomi’nin kendi geliştirdiği Vela sistemini birleştiren yeni bir akıllı sistem olarak karşımıza çıkıyor.

HyperOS İşletim Sistemi Milyarlarca Cihazda Yer Alacak

Açıklanan bilgilere göre başlangıçta HyperOS işletim sistemi Xiaomi telefonlarının Çin versiyonlarında piyasadaki yerini almaya hazırlanıyor. HyperOS’un uluslararası alanda da kullanılabilir olup olmayacağı sorulduğunda şirketin CEO’su Jun “bizi takip etmeye devam edin” yanıtını veriyor.

Xiaomi HyperOS

Jun, yeni işletim sisteminin neye benzeyeceği konusunda herhangi bir ayrıntı paylaşmadı. Bunun dışında sistemin özellikleri ile ilgili de şu anda herhangi bir detay sahibi değiliz. Jun, temel mimarinin “tamamen yeniden yazıldığını” ve yeni işletim sisteminin gelecekte on milyarlarca cihazda” yer alacağını aktardı. Bu açıklama da bekleyenleri heyecanlandırdı.

Son olarak genel kapsamda bilgi verecek olursak Xiaomi’nin Android tabanlı MIUI işletim sistemi 13 yıldır şirketin telefonlarında yer alıyor ve kullanıcılara ulaşıyor. İşletim sisteminin en son sürümü olan MIUI 14, Aralık 2022’de piyasaya sürüldü ve Xiaomi 13 Pro da dahil olmak üzere Xiaomi’nin mevcut amiral gemisi telefonlarına güç veriyor. Bu da bizlere ne kadar köklü bir yapının olduğunu gösteriyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.