Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

X’i Boykot Eden Şirketlere Microsoft ve Netflix de Katıldı

Airbnb, Netflix ve Microsoft'un da X'e reklam vermeyi durdurduğu ve milyonlarca dolar değerinde reklamı geri çektiği bildirildi.

Eskiden Twitter olarak bilinen sosyal ağ X, reklamverenlerini kaybetmeye devam ediyor. The Times‘ın gördüğü dahili belgelere göre 100’den fazla marka ve hatta siyasi adaylar gibi diğer türdeki reklamverenler web sitesindeki reklamlarını tamamen duraklattı. Onlarca daha markanın reklamlarını duraklatma sürecinde olduğu ise gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Reklamverenler geri gelmezse, sosyal medya ağı bu yıl reklam geliri kazancında 75 milyon dolara kadar kaybedecek. Bu boykot süreci, Elon Musk‘ın Yahudi karşıtı söylemlerinin hemen ardından başladı. Neo-Nazi ve beyaz ulusal yan içeriklerin yanında reklamlarının görünmesini istemeyen markalar, birer birer platformdan çekilmeye başladı.

X, Birçok Reklamverenini Kaybetti

X'i Boykot Eden Şirketlere Microsoft ve Netflix de Katıldı

X, şikayetinde Media Matters’ın kasıtlı olarak platformun en büyük reklamverenlerinden bazılarının reklamlarını “aşırı uç içeriğin” yanında gösterecek bir ortam yarattığını söyledi. Şirketin CEO’su Linda Yaccarino, bir gönderide platformunu savundu ve platformdaki hoş olmayan içeriğin yanında yalnızca iki kullanıcının Apple reklamını gördüğünü söyledi.

Olayların ardından platformdaki reklamlarını hızla çeken markalar arasında IBM, Apple ve Disney de yer aldı. Lionsgate, reklam kampanyalarını askıya alma nedeni olarak özellikle Musk’un tweet’ini gösterdi; Ubisoft ise platformdaki reklamlarını geri çeken ilk video oyunu şirketlerinden biriydi. The Times’ın raporuna göre Airbnb 1 milyon dolarlık bir reklamı durdurken, Netflix ise 3 milyon dolarını geri çekti.

Sosyal medya platformu ayrıca Microsoft’un yan kuruluşlarının kampanyalarını duraklatması nedeniyle reklam gelirinde 4 milyon dolar kaybetti. Uber ve Coca-Cola da platformdaki reklamlarını durdurdu.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.