Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Xbox’ın Yeni Sistemi, Zorbalık Yapan Oyunculara Dur Diyecek

Microsoft, topluluk kurallarını belirli sayıda ihlal eden Xbox kullanıcılarının yasaklanacağı yeni bir yaptırım sistemini devreye aldı. Özelliğe dair tüm ayrıntılar haberimizde.

Ne yazık ki günümüzde birçok çevrimiçi oyun, toksik davranışlara ve zorbalığa sahne oluyor. Özellikle rekabetin yüksek olduğu oyunlarda bu durum çok daha vahim bir seviyede. Microsoft, Xbox ekosistemindeki oyuncuların birbirleriyle saygılı bir iletişim kurmasını sağlamak amacıyla yeni bir özellik tanıttı. Taciz ve zorbalığın olmadığı, herkesin rahatça çevrimiçi olabileceği bir ortam sağlamayı hedefleyen şirket, “Enforcement Strike” adını verdiği yeni sistemini resmen devreye aldı.

Yeni sistemde, uygunsuz davranışın sayısına göre belirli süre için yaptırımlar uygulanıyor. Artık her oyuncu, ihtarlar ve bunların oyuncu kayıtları üzerindeki genel etkisi dahil olmak üzere yaptırım geçmişine ilişkin bir profile sahip olacak. Böylece oyuncuların, yaptırımın ciddiyetini ve kümülatif etkisini daha iyi anlaması sağlanacak. Örneğin, iki ihtar alan bir oyuncu bir gün süreyle platformdan uzaklaştırılırken, dört ihtar alan bir oyuncu yedi gün süreyle askıya alınacak.

Sekiz İhlal Sınırını Aşan Oyuncular 1 Yıl Yasaklanacak

Oyuncuların toplam sekiz ihtar sınırı var. Bu sayıya ulaştıklarında, uygulama tarihinden itibaren bir yıl süreyle mesajlaşma, grup sohbeti ve çok oyunculu dahil olmak üzere Xbox’ın sosyal özelliklerinden yararlanamayacaklar. Bu yaptırımlar, altı ay boyunca oyuncuların kayıtlarında kalacak. Microsoft, Xbox Topluluk Standartlarını ihlal eden oyuncuların rapor edilmesi çağrısını yineliyor.

xbox yaptirim sistemi

Tüm raporların titizlikle değerlendirildiğini ve yapay zeka tarafından uygulanan otomatik yaptırımların söz konusu olmadığını belirten şirket, yalnızca Xbox Güvenlik Ekibi tarafından incelenen ve doğru olduğu belirlenen raporların yaptırımla sonuçlandığını aktardı. Öte yandan askıya alınmış hesaplar tek oyunculu oyunlara ve satın alınan içeriklere erişmeye devam edebilecek. Fakat yasa dışı faaliyetler gibi ciddi ihlaller söz konusu olduğunda satın alma işlemlerine erişim dahil olmak üzere bir hesabın tüm işlevleri kalıcı olarak askıya alınabilecek.

Microsoft’a göre 2022’de tüm oyuncuların yüzde 1’inden azı geçici uzaklaştırma aldı. Oyuncuların uygunsuz davranışları genellikle bir yaptırımdan sonra durdurduğunu, Xbox Topluluk Standartlarına göre neyin kabul edilip neyin kabul edilmediğini daha hızlı öğrendiğini belirten şirket, yeni sistemin çevrimiçi oyunlarda toksisiteyi engellemek amacıyla hayata geçirildiğini aktardı. Daha fazla bilgiye Xbox’ın resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.