Xbox Series X Grafik Kaynağı Kodunun Çalındığı Ve 100 Milyon Dolar Fidye İstenildiği Bildiriliyor

Xbox Series X'in grafik kaynak kodlarının çalındığı ve fidye olarak 100 milyon dolar istendiği bildirildi.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
Loading...

IGN’in haberine göre, Bir hacker’ın Xbox Series X grafik kaynak kodunu çaldığı ve fidye olarak tuttuğu bildiriliyor. Haber , donanım şirketinin durumu açıkladığı AMD web sitesinde bir blog yazısı aracılığıyla geliyor. “Şu anki ve gelecekteki grafik ürünlerimizin bir alt kümesiyle ilgili test dosyaları olduğunu iddia eden biri bize ulaştı” diyor.

Yayınlanan bir rapora göre bu çalınan veriler saldırıya uğramış bir bilgisayarda bulundu ve AMD’nin Big Navi ve Arden GPU‘ları için kaynak kodu içeriyor. İkincisinin Xbox Series X 12 teraflop GPU olduğu söyleniyor.

Kod bölümleri GitHub’da yayınlandı ve daha sonra kaldırıldı. Bilgisayar korsanı kod için 100 milyon dolar istiyor ve bir alıcı bulunmazsa çalınan verilerin tamamını boşaltmakla tehdit ediyor. AMD’nin verilerin tutulduğu depoda bir DMCA yayından kaldırma bildirimi yayınlamış olması, bunun meşru bir ihlal olduğunu gösterecektir. Resmi açıklamada daha sonra AMD, çalınan verilerin “grafik ürünlerimizin rekabet gücünün veya güvenliğinin temelini oluşturmadığını” açıkça belirtti.

DMCA isteğinin ayrıntılarını GitHub’da okuyabilirsiniz; burada veriler, ilk set kaldırıldıktan sonra diğer havuzlara kopyalanmıştır. Ayrıca DMCA’nın ne olduğunu bilmeyen kullanıcılarımız için açmak gerekirse Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasasıdır. Telif hakkıyla korunan eserlere erişimi kontrol etmeye yönelik önlemleri atlatmayı amaçlayan teknoloji, cihaz veya hizmetlerin üretimini ve dağıtımını kriminalize eder.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol