Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Steam Mağazası, Gelecekte Xbox Konsollarında Yer Alabilir

Microsoft'un bir sonraki Xbox konsolunda Steam platformunun yer alacağı iddia edildi.

Bu yıl Sea of Thieves ve Hi-Fi Rush gibi birinci taraf yapımlarını PlayStation 5’e getirerek sınırları kaldıran Xbox, benzer bir adımı üçüncü parti oyun mağazaları için de atabilir. Windows Central muhabiri Jez Corden, Steam mağazasının bir sonraki Xbox konsoluna kesin olarak geleceğini öne sürdü. Peki, bu iddianın bir temeli var mı?

Microsoft’un tamamen üçüncü parti bir yayıncı olacağı yönündeki söylentiler, sadece dört Xbox oyununun çoklu platforma geçeceğinin açıklanmasının ardından boşa çıkmıştı. Fakat bu adım bile eskiye kıyasla bir yaklaşım değişikliğinin olduğunu gösterdi. Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer, mart ayındaki GDC 2024 (Oyun Geliştiricileri Konferansı) sırasında Polyon‘a verdiği röportajda, Xbox konsollarına diğer dijital mağazaların gelme olasılığı hakkında konuşmuştu.

Steam, Bir Sonraki Xbox Konsoluna Gelebilir

steam xbox

Röportajda kendisine doğrudan Epic Games Store gibi PC oyun platformlarının Xbox Series X|S ya da sonraki nesil konsollarda yer alabileceği bir gelecek öngörüp öngöremediği soruldu. “Evet” cevabıyla bu fikre sıcak yaklaşan Spencer, sözlerine şöyle devam etmişti:

“Bilgisayar kullanırken oyunları nereden satın alacağınızı seçerek nasıl bir deneyim yaşayacağınıza siz karar verirsiniz desem herkes kabul eder. Bunun gerçek bir değeri var. Donanımı sübvanse etmek günümüz dünyasında daha zor hale geliyor. Ve şunu söyleyeceğim, bu çok fedakarca görünebilir, bunun sektörü büyüttüğünü sanmıyorum. Bu yüzden düşünüyorum, engeller neler? Günümüz dünyasında yaratıcılar ve oyuncular için sürtüşme yaratan şeyler nelerdir? Ve bu modeli açmanın bir parçası nasıl olabiliriz?”

Xbox, Üçüncü Taraf Oyun Mağazalarına Kapısını Açar Mı?

Tekrardan en başa dönersek, Corden’ın iddiasına göre bir sonraki Xbox konsolu yüzde 100 Steam desteğine sahip olacak. Spencer’ın son röportajı göz önüne alındığında bunun uzak bir ihtimal olmadığını söyleyebiliriz.

Öte yandan Microsoft’un Valve’ı satın almak için 16 milyar dolarlık bir teklif hazırladığı öne sürüldü. Zaman zaman bu tip satın alma iddiaları ortaya atılabiliyor. Dolayısıyla öncekiler gibi buna da şüpheyle yaklaşmakta yarar var. Konuya ilişkin yeni gelişmeler yaşanması halinde sizleri bilgilendireceğiz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.