Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Xbox Konsollarına Çevre Dostu Yeni Bir Özellik Geliyor

Xbox, konsollarındaki uyku modunu varsayılandan kaldırarak yerine tasarruf modu ekleyecek. Böylelikle karbon salınımı konusunda önemli bir adım atılacak.

Microsoft, Xbox konsolları için normal enerji tüketen Uyku Modu yerine otomatik olarak güç tasarrufu sağlayan Kapatma Modu getirecek. Şirket, bu çalışmaları ile konsollarını karbon farkındalığına sahip ilk konsol yapmak için çabalıyor.

Xbox Series X, Series S ve One konsolları artık varsayılan olarak uyku yerine kapatma seçeneğine sahip olacak. Konsollar artık daha düşük karbon salınımı yaptığında bile indirmeleri düzenleyebilecek. Bu değişiklikler, bugünden itibaren Insiders programına kayıtlı kişiler için kullanıma sunulacak.

Xbox Tasarruf Modu 20 Kat Az Güç Harcıyor

Xbox

Uyku moduna geri dönmek isteyen kullanıcılar, bunu sistem ayarları aracılığıyla manuel olarak düzenleyebilecek. Microsoft, kullanıcılarını düzenleme hakkında nasıl bilgilendireceğini belirtmedi. 2021’in başlarında Natural Resources Defense Konseyi, Microsoft’u enerji tasarrufu modu kullanması için teşvik etmişti. Kâr amacı gütmeyen bu konsey, uyku modunun 2025 yılına kadar ABD’ye milyon tonlarca karbondioksit salacağını belirtti.

Microsoft’un gönderisi, kapatma moduna geçmenin uyku moduna göre 20 kat daha az güç kullandığını açıkladı. Xbox One sahipleri, bugünden itibaren yeni güç moduna sahip olacak ve konsollar geceleri güncellemeleri almaya devam edecek. Önyükleme süresi bu mod seçeneğinde fazla olacak ancak çevre dostu bir girişim sabırsızlığımızdan daha önemli diye düşünüyorum.

Artık konsolunuzun etkin saatlerini ayarlayabilirsiniz, böylece konsollar belirli zamanlar arasında güncellemeleri gerçekleştirebilir. Bununla birlikte, konsol kapalıyken uzaktan uyandırma özelliğinin desteklenmediğini, dolayısıyla bu süre zarfında uzaktan oturumların da başlatılamayacağını belirtmekte fayda var.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.