Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Xbox Konsol Satışları Azaldı: Activision Kurtarıcı Oldu!

Microsoft tarafından sunulan Xbox konsollarının satışları düşmesine rağmen Activision Blizzard ile kazançlar rekor seviyeye ulaşıyor.

Microsoft tarafından sunulan Xbox konsolları piyasadaki yerini korumaya devam ediyor. Şimdi ise yeni mali sonuçların karşımıza çıktığını aktarabiliyoruz. Bildiğiniz üzere Microsoft’un oyun bölümü, Activision Blizzard stüdyosunu bünyesine kattı. Her ne kadar konsol satışlarının azaldığını doğrulasak da satın alım üçüncü çeyrek rekorunu kırmaya yardımcı oluyor.

Activision Blizzard, Xbox donanım satışlarındaki önemli düşüşe rağmen Microsoft’un oyun bölümünü üçüncü çeyrek rekoruna ulaşmasını sağlıyor. 31 Mart 2024‘te sona eren üç aylık süreçte oyun gelirleri Activision’ın 55 puanlık etkisiyle beraber %50 birlik bir artışa ev sahipliği yapıyor. Bu da 5.45 milyar dolarlık kazanca tekabül ediyor. Xbox içerik ve hizmet gelirleri ise yine Activision’ın etkisiyle %62’lik bir artış yaşıyor ancak diğer taraftan konsol satışlarının geçen yıla göre %31’lik bir düşüş yaşadığını aktarabiliyoruz.

Xbox Üçüncü Çeyrek Rekoru Kırdı

Microsoft, Call of Duty, World of Warcraft, Diablo ve Overwatch gibi serilerin haklarına Activision Blizzard stüdyosunu satın alması ile beraber sahip oluyor. Ekim 2023‘te tamamlanan anlaşma ile beraber Xbox çeyrek rekorları kırmaya devam ediyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella, konsol kullanım saatlerinin, aylık aktif cihaz süresinin ve diğer istatistiklerin rekor seviyeye ulaştığını aktarıyor. Bu kapsamda Activision’ın etkisinin bir hayli yüksek olduğu vurgulanıyor.

diablo 4

Öte yandan Activision oyunları oyun abonelik hizmeti Game Pass’e gelmeye devam ediyor. Diablo 4, 28 Mart’ta Microsoft’un Game Pass abonelik hizmetine eklenen ilk Activision Blizzard oyunu oldu. Bu da abonelerin sayısına arttıran detaylardan bir tanesi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.