Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

xAI: Elon Musk’ın Yapay Zeka Hizmeti ile Tanışın

Elon Musk'un yeni yapay zeka şirketi xAI, bu hafta sonu lansman yapacak ancak başlangıçta beta olacak.

Elon Musk’un yeni yapay zeka girişimi xAI hakkında birçok söylenti ortaya çıkmıştı ancak nihayet kesin bir bilgi elimize ulaştı. Tesla ve SpaceX CEO’su, yapay zeka girişiminin ilk modelini bugün 4 Kasım’da piyasaya süreceğini duyurmak için kendi sosyal medya platformu olan X’te bir gönderi paylaştı.

Yazılım öncelikle beta olarak çıkış yapacak ve yalnızca “seçilmiş bir gruba” sunulacak. Yapay zeka yazılımının hangi kullanıcılara sunulup sunulmayacağı ise henüz belirsiz. Kullanıcılar rastgele mi seçilecek, yoksa yapay zeka modeli Tucker Carlson, Chaya Raichik veya Catturd gibi VIP kullanıcılar için mi kullanıma sunulacak bilmiyoruz.

Elon Musk’ın Yapay Zekası: xAI

Elon Muskin Yapay Zekasi

Elon Musk, yapay zekası hakkında birçok iddialı açıklamada bulundu ve “bazı önemli açılardan şu anda var olan en iyi yapay zeka olduğunu” iddia etti. OpenAI, Google, Meta ve diğerler büyük devlerin yapay zeka araçlarıyla rekabet edecek olan bu yeni yazılımın neyi daha iyi yaptığını görmek için gerçekten sabırsızlanıyoruz.

Elon Musk, xAI’ı zaten fazlasıyla iddialı duyurmuş ve yapay zekanın asıl amacının “evrenin gerçek doğasını anlamak” olduğunu belirtmişti. Bu misyon, diğer yapay zekaların amaçlarından bir hayli farklı. Son zamanlarda X’in yarı yarıya değer kaybetmesi ve Tesla satışlarının azalması ile sorunlar yaşayan Musk, yapay zeka yazılımı ile işleri yoluna koyabilecek mi? Zaman gösterecek.

Musk aslında 2015 yılında Sam Altman’la birlikte OpenAI‘ın ilk yönetim kurulu üyesiydi ve anlaşmazlıklardan dolayı Musk şirketi terk etmişti. Bakalım, eski şirkete büyük bir rakip mi yoksa zararsız bir alternatif mi olacak?

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.