Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

World of Tanks Geliştiricisi Rusya ve Belarus’tan Çekildi

World of Tanks ve World of Warships gibi oyunların geliştiricisi Wargaming, Rusya ve Belarus'tan ayrıldığını açıkladı. Şirket ayrıca Belarus'un başkenti Minsk'teki ana stüdyosunu da kapatacak.

Oyun dünyası Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimini protesto etmeyi sürdürüyor. World of Tanks geliştiricisi Wargaming, Belarus ve Rusya’dan ayrıldığını duyurdu. Belaruslu video oyun devi tarafından yapılan açıklamada, 4 Nisan itibarıyla her iki ülkedeki operasyonların tamamen durdurulduğu ifade edildi. Rusya ve Belarus’taki çevrimiçi oyun bölümü, Wargaming’e bağlı olmayan Lesta Studio‘nun yerel yönetimine devredildi.

Rusya ve Belarus’ta herhangi bir işletmeye sahip olmayacağını aktaran Belaruslu video oyun geliştiricisi, “Şirket, ne bugün ne de yarın bu ülkelerde kar etmeyecek. Aksine, bu kararın doğrudan bir sonucu olarak önemli kayıplar yaşamayı bekliyoruz. Değişiklikten etkilenen çalışanlara mümkün olduğunca fazla kıdem tazminatı ve destek sağlayacağız” açıklamasını yaptı.

Wargaming, Minsk’teki Stüdyosunu Kapatacak

wargaming rusya

Öte yandan Wargaming’in ürünleri Belarus ve Rusya‘da satılmaya devam edecek. Şirket, çevrimiçi ürünlerin her iki ülkede mevcut olacağını, ancak bunların yeni işletmelerin sorumluluğunda olacağını belirtti. Firma ayrıca Belarus’un başkenti Minsk’teki stüdyosunu kapatma sürecini de başlattı.

World of Tanks ve World of Warships gibi çevrimiçi savaş oyunları ile tanınan stüdyo, Kiev’deki stüdyosu üzerinden insani yardım kuruluşu Ukrayna Kızıl Haç’a 1 milyon dolar bağışta bulunmuştu. Merkezi Lefkoşa, Kıbrıs’ta bulunan Belaruslu video oyunu şirketi, kreatif yönetmeni Sergey Burkatovskiy, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline destek verdiği gerekçesiyle kovmuştu.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.