Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

World Cyber Games (WCG) Geri Dönüyor!

Dünyanın ilk tanınmış çok etkinlikli espor yarışmalarından biri olan World Cyber Games, geri döndüğünü açıkladı.

Dünyanın ilk tanınmış çok etkinlikli espor yarışmalarından biri olan World Cyber Games, dünyanın dört bir yanından espor hayranlarını bir araya getirmek amacıyla 2000’den 2019’a kadar düzenli olarak çevrimdışı etkinlikler düzenledi. Ancak COVID pandemisi nedeniyle online olarak gerçekleşen WCG 2020’nin ardından prestijli turnuva serisine geçici bir ara verildi.

Üç yıl sonra WCG, Güney Koreli start-up Bigpicture Interactive Co. çatısı altında tamamen farklı bir yapıyla geri döndü. WCG’nin Ekim 2020’de Güney Kore’deki ilk espor etkinliğinden bu yana, espor endüstrisi birçok uyarlamadan geçti. Belki de bu değişikliklerin en büyüğü, oyun geliştiricilerin resmi yarışmalarının artık espor pazarına hakim olması oldu. Sonuç olarak, WGC geri döndü.

World Cyber Games (WCG) Nedir?

World Cyber Games BUSAN large

Güney Koreli espor şirketi Bigpicture Interactive, WCG’nin yeni sahibi, CEO Kwangjun Song tarafından 16 Mayıs 2015’te “Oyuncuların hayatlarını daha mutlu hale getirme” misyonuyla kuruldu. Şirketin ilk hizmetleri arasında ilk profesyonel oyun okulu olan GameCoach Academy, oyun kanalı GCL ve espor turnuva platformu LVUP.GG yer aldı. Bigpicture Interactive, 2019’da KPOP performans içerik şirketi MSTORM’u ve 2021’de espor veri şirketi PLAYXP’yi devraldı.

Ayrıca şu anda performans şirketi ve oyun arama platformu DAK.GG’yi yönetiyor ve 2023’te İnternet Kafe (PC Bang) endüstrisine genişledi. Şirketin tamamen espor ve oyun sektörüne girdiğini söylemek yanlış olmaz. Rekabetçi oyun açısından Bigpicture Interactive, Riot Games, Nexon, Krafton, Smilegate ve Supercell gibi oyun yayıncılarıyla canlı e-spor turnuvaları düzenliyor ve aynı zamanda içerik oluşturma işine de giriyor.

Bigpicture Interactive, esporda yıllar içinde biriktirdiği deneyimi bir atlama taşı olarak görüyor ve şirket şu anda C serisi finansmanı çekmek için çalışıyor. Şirket, değerinin yaklaşık 156,8 milyon dolar (200 milyar won) olarak tahmin edildiğini belirtiyor. World Cyber Games, kendi başına, son 20 yılda espor endüstrisinin büyümesine de tanık oldu.

Kore oyun festivali G-star’da Bigpicture Interactive, World Cyber Games’i önümüzdeki yaz için büyük bir festivale dönüştürme umutlarını açıkladı. WCG’nin 12 yıl aradan sonra Busan’a geri döndüğü festival, 28 Temmuz – 30 Temmuz tarihleri arasında BEXCO kongre merkezinde üç gün boyunca gerçekleşecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.