İnceleme

Her oyuncu alışıla gelmiş FPS oyunlarının en az bir tanesini biliyordur. Counter Strike olsun Call Of Duty serisinden her hangi bir oyun olsun, temel mantıkta hepsinin prensibi aynıdır. Doğ, silahını seç, rakibini öldür. İnsan yetenekleri bu kadar kısıtlanmışken acaba FPS dünyası nereye gidebilir ki derken Softnyx Gametarafından yapılan ve Joygame tarafından yayınlanmakta olan, MMOFPS dünyasının yıldızlarından WolfTeam galiba bu kısıtlanmış FPS dünyamıza yeni bir ufuk açabilecek, bir kurdun ufkunu.

2009 yılında çıkışını yapan Wolfteam hiç vakit kaybetmeden beklenildiği üzere çok  fazla oyuncuyu kendi  içine çekmeyi başarmıştı. Oyun içinde iki farklı ırk  (İnsan ve Kurtadam) barındıran Wolfteam, farklı savaş modları ile tüm oyun severlerin dikkatini üzerine çekmeyi başardı.

Peki bu kurtlar nereden çıktı ?

Oyunun yapımcısının bu konu için çok güzel ve uzun uzun anlattığı,hatta biraz daha zorlasa kitap bile yapabileceği bir hikayesi mevcut. Bunu sizlerle kısaca paylaşmam gerekirse hikayemiz şu şekilde başlıyor;

“Yakın zamanda mutlak insan sağlığını bulma, koruma ve yaşatma araştırmaları sırasında DNA’ları kurtlarınki ile benzeşen kimi insanlar keşfedildi.Bu insanların çoğunun mükemmel fiziksel performans gösteren atletler ve paralı askerler olduğu ortaya çıktı ve hepsinin diğer insanlardan daha kısa bir yaşam süresi olduğu saptandı.“Epoxyn” adlı yeni ilacını, DNA’ları kurtlara benzeyen insanların tedavisi için piyasaya çıkaran uluslararası şirketler grubu Pfien, aynı zamanda tam olarak ters tepki yaratan “Anti-Epoxyn”ide büyük bir gizlilik içinde bu zehri Fransız Ordusu’na sattı.”

Hikayemiz bu şekilde başlıyor ve Wolfteam adı verilen özel birlikler kurulmaya başlıyor.Ama bir kurdu ne kadar zincirde tutabilirsin ki ? Elbette bu birlik zamanla isyan ediyor,  kan tutkularından kaynaklı ölümlere yol açmaya başlıyor ve hikayemiz bizi insanlarla kurtların kıyasıya çatıştığı bir oyunun tam ortasına bırakıveriyor.

Wolfteam’i diğer bir çok FPS oyunundan en büyük özelliklerinden biride, bu iki ırkı bir çok farklı savaş modun da kıyasıya kapıştırması olabilir. Bu modları sizlere kısaca sıralamam gerekirse;  İşgal, Yıkım, S2 Yıkım, Ölüm Oyunu, Uyku modu, Ex İşgal, Bıçak modu, Snipermodu, Ağır silah modu, Tabanca modu ve Kurt İşgali modu ile bol aksiyona sahip bir oyun.

İşgal  modu

Haritada üstünde konuşlandırılmış olan  üsler var ve bize  verilen zaman zarfı içerisinde içerisinde bu üsleri ele geçirmeye çalıştığımız bir oyun modu.Üssü ele geçirmek için üssün bulunduğu bölgede, ele geçirme barı dola kadar beklemek ve bu süre zarfında üssü korumak gerekmektedir. Her iki takımda insandır.

Yıkım modu

Bu mod bildiğimiz Counter Strike’da ki bomba kurma muhabbeti. Rakip takımın bölgesi bomba kuruyorsunuz.

Kurt İşgali Modu

İşgal modu ile aynı prensiplere sahip bir moddur lakin bir takım sadece insanlarken diğer takım tamamen kurt adamlardan oluşmaktadır.

S2 Yıkım modu

Yıkım modu ile aynı özelliklere sahip bir oyun modudur, lakin burada işler biraz karışıyor, çünkü bir taraf sadece insanlardan oluşurken diğer taraf tamamen kurtadamlardan oluşuyor , ve ben niyeyse bu tür modları daha çok seviyorum.Oyunun konseptine uygun.

Ölüm Oyunu

Wolfteam oyunun en çok oynanan oyun modudur, çünkü oyun kurucusunun belirlediği sayıya her hangi bir oyuncu ulaşana kadar katliamın durmadığı bir moddur. İster kurtadam ister insan fark etmez, herkes bir mermi yada pençenin tadına elbet bakıyor ve oyun bittiğinde kazanan kişiye kral ünvanı veriliyor.

Uyku modu

Oyunun en ilginç modu bana göre, çünkü burada rakiplerimi öldürmek yerine uyutuyoruz, evet evet doğru okudunuz uyutuyoruz ve uyutulan birkişi takım arkadaşı tarafından uyandırılabiliyor.Bu yüzden de bu modda en hızlı ve etkin bir şekilde rakip takımı uyutan takım kazanıyor. Takım oyunun ön plana çıkarıldığı bu oyun, hoşuma giden değişik modlardan bir diğeri.

Bıçak Modu

İsminde de anlaşılacağı üzere küçük haritalarda sadece bıçakların kullanılarak kapışıldığı bir oyun modudur.

Sniper Modu

Tüfekleriniz hazır mı? Haydi birazdan yüksek mesafeli atışlar yapmak üzereyiz! Bu modda ana silah olarak sadece sniperlar kullanılabiliyor, yani yeteğini denemek isteyenler için tasarlanmış güzel bir mod.

Ağır Silah Modu

“Ya bırakın şu su tabancalarını” düşüncesindeki bir oyuncu musunuz? İşte tam size göre bir mod. Roket atarlar, ağır makinalı tüfekler… Her şey siz etrafı mahvedin, rakipleri mermiye boğun diye yapılmış.

Kurt Avı

Evet ilginç bir oyun modu daha. 2 takım söz konusu ve bu takımlardan birinde 2 adet kral kurt diğerinde ise insanlar ( çelimsiz et torbaları, kurtadam fanıyım özür dilerim). Amaç ne diyorsunuz değil mi? Kral kurtlar karşı takımı öldürüp, kendi takımı için kurt adam dönüştürüyor ve insanlarda buna engel olmaya çalışıyor. Hoş bir mod olmuş, olması da gerekiyormuş bence.

Tabanca modu

Tabancalar hımm!! Ne gerek var makinalı  tüfeğe; bombalarım,bıçağım ve tabancamla iyiyim mi diyorsunuz işte sizin için bir mod, yüksek kalibreli silahların kullanılamadığı; sadece tabanca , bıçak ve bombaların serbest olduğu bir moddur.

Ex İşgal Modu

İşgal modundaki  aynı mantıkla üsleri ele geçirmeye çalışıyoruz; lakin bu sefer işin ilginç yanı takımlar, hem insan hem de kurt adam olarak karışık olabiliyor.Birden bire yanınızdan bir takım arkadaşınız, kurt adam olarak geçebiliyor. Yüksek bir puan vermesem de eğlenceli bir mod.

Oyun modlarına şöyle güzelce bir göz attıktan sonra oyundaki kurtadam karakterin çeşitlerine ve özelliklerine bir bakalım ve ardından birinci jenerasyon karakterden dördüncü jenerasyon karakterlere kadar karaktere kadar kurcalayalım.

Güçlü Kurt

Oyundaki temel kurtadam profilidir.Hasar ,can ve diğer değerleri ortalama olacak şekilde dağıtılmıştır. Güçlü Kurt 250 yaşam puanına sahip ve normal hızda olan bir kurttur.Doğrusunu söylemek gerekirse pek tercih edilmeyen bir kurttur.

Gardiyan Kurt

Gardiyan Kurt, Wolfteamdeki tank sınıfı diyebileceğimiz kurt adamıdır.Hasarlara karşı çok dayanıklıdır . Oyunun can damarı niteliği taşıyan gardiyan kurt, cidden çok yavaş ve koşma kabiliyeti olamayan, bunun yerine 850 yaşam puanı olan bir kurtadamdır.

Hayalet Kurt

İsminden de anlaşılacağı üzere diğer kurtlara göre daha ilginç bir yeteneğe sahiptir. Savaş alanında rastgele sürelerde görünmezlik yeteneğine kavuşur. Ve bu görünmezliğini sinsi saldırılar yapmak için kullanabilir.

Zeki Kurt

Hımm.. Zeki demek.. Zeki kurt, ismi pek oturmamış ama böyle analım.Oyundaki en hızlı kurttur( hızlı kurt dene bilirdi bence). Ve bu hızı ile rakiplerini şaşırtabilir.Yaşam puanı az olmasına karşın rakiplerine vurdukça topladığı yedek yaşam puanlarını kullanarak, canını yenileyebilir. Bu nedenle etkinlik gösterebilen bir kurtadamdır.

Vahşi Kurt

Patlamaya hazır mısın oyunun en garip yeteneği galiba bu arkadaşta kendini imha etme özelliği ile kendini ve etrafındaki bütün rakiplerini öldürebilen bir özelliğe sahiptir.

Deli Kurt

Bu arkadaşımızın da kendine has garip bir yeteneği var, bu yeteneği kullandığında rakibini kendine çekerek  peş peşe seri saldıralar yapabilmektedir.(Psikopat)

Buz Kurt

Ouwwww soğuk.Savaş alanında buzul yetenekleri kullanan, sizi dondurabilecek bir kurt var! Oyundaki en tehlikeli kurtadamlardan biri olan buz kurt, kullanmasında en zor olan kurt adamdır.

Oyundaki kurtadamların özellikleri, oyunu oynamak için seçtiğiniz insan karakterden bazen ekstra özellikler alıyor ve oyun ekranında bunları tek tek görebiliyorsunuz.

Oyundaki kurtların özellikleri ve yeteneklerine ufak ufak değindik.Ama oyunda sadece kurtlar yok, insanlarda mevcut.Şu anda 4. Jenerasyon karakterde olan oyun, bu askerler için uzun uzun hikayeler yazmış.Ben sizi bunlarla hiç sıkmayıp sadece bu karakterlerin isimleri paylaşmak istiyorum.

1. Jenerasyon Karakterler

PedroGomes

Adriana Tenorio (Lima değil)

Angela Mao

Christopher Smith

 

 

 

2. Jenerasyon Karakterler

MarienArnault

ReinhardSchneider

Lin Meiling

HamadahBinShabah

 

3. Jenerasyon Karakter

Tomita Yasuko

Illude VaganovaIvanov

Geremi Song

 

Yiğit Demir

Bu karakterin hikayesini paylaşmasaydım olmazdı çünkü bu oyunda tek Türk karakter.

“Yüzbaşı Yiğit Demir uzun yıllar Türk ordusu için sınırda, dış ülkelerde görev almıştır. Onlarca başarı madalyasını göğsünde gururla taşır. Ailesini çok küçükken bir çatışmada kaybeden Yiğit kendini Türk Ordusu’na ve Türkiye’ye adamış bir kahramandır. Halk tarafından da çok sevilen Yiğit yıllarca kendini savaş sanatlarında eğitmiştir. Çok zor koşullara ayak uydurabilecek şekilde kendini geliştiren Yiğit konu ülkesi olunca gözünü kırpmadan korkusuzca kendini feda edebilir. Liderlik vasıfları sayesinde birliğinde bulunan herkes aynı Yiğit gibi gerektiğinde sadece ülkeleri için değil Yiğit için bile canlarını vermeye hazırdırlar. Kısa menzilli silahlar, uzun menzilli silahlar, yakın dövüş sanatları hepsinde ustalaşan Yiğit karşısına çıkan rakiplerini kolayca dize getirebilir. Türkiye sınırlarına giren ve kısa sürede salgın hastalık gibi yayılarak özellikle Taksim’i yerle bir eden Anti-Epoxyn ilacı ve yan etkisiyle oluşan kurt adamlar artık Yüzbaşı Yiğit’in yeni hedefi Ama o da çok iyi biliyor, kurt adamlarla baş etmek için sadece silahlar ve kas gücü yetmeyecek. Türk Ordusu’na hizmete yemin etmiş Yiğit için artık yeni bir dönemin başlangıcı. Her türlü riski göze alarak İlacı kendi üstünde kullanan Yiğit artık sadece bir halk kahramanından öte; Artık pençesiyle kötülüklere korku salan,
Boz kürküyle rüzgara karşı zafer için uluyan,
Sanki atalarından özel güçlerle donatılmış gibi..
Yüzbaşı Yiğit Demir, Bozkurt gibi güçlü, bozkurt gibi heybetli,
O Kurtların efendisi! ”

4. Jenerasyon Karakterler

Sarah Linda

Alexandro Del Ricardo

Kate BlumeMatt Baker

 

Her Online oyunda olduğu gibi bir seviye sistemi Wolfteam’de de var. Wolfteam askeri bir oyun olduğundan, seviye sistemi rütbe sistemi olarak sınıflandırılmış ve Türkçeleştirilmiş bir oyun olduğu için de Türk ordusunun rütbelerini kullanan bir yapı kullanmış. Oyun bizleri çok geniş bir silah havuzu ile karşılıyor ve insan olarak oynadığınız savaşlarda bu silahlardan alış veriş menüsünden hangisini kullanabiliyorsunuz.(İti andık çomağı hazırlayın gençler)

 

İyi

  • Hikaye çok hoş
  • Oynanış çok iyi
  • Karakterler arası eşitlik iyi ayarlanmış

Kötü

  • Hile mevcut
7.5

İyi

Ses - 7.2
Grafik - 6.8
Oynanabilirlik - 8.5

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol