Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Windows 8.1 Kullanıcıları ‘Destek Sona Erdi’ Mesajı Alacak

Windows 8.1 kullanıcıları yakında desteğin sona ermesiyle ilgili bildirimleri görmeye başlayacak.

Microsoft yakında Windows 8.1 kullanıcılarına sunulan genişletilmiş desteğin yaklaşmakta olan sonu hakkında bildirimler göndermeye başlayacak. İşletim sistemi, 10 Ocak 2023’te destek süresinin sonuna ulaşacak ve uyarı mesajları gelecek ay görünmeye başlayacak.

Windows 8.1 desteği, Microsoft’un sabit yaşam döngüsü ilkesine tabi ve onu izleyen diğer Windows sürümleri gibi, en az beş yıl süreyle genel destek ve 10 yıl süreyle uzatılmış destek aldı. Genişletilmiş destek, işletim sisteminin her ay güvenlik güncellemeleri alması demekti ancak bunun dışında destek sınırlıydı.

Windows 8.1’in Ömrü Dolmak Üzere

Windows 8.1

Windows XP veya Windows 7 gibi bazı Windows sürümlerinde Microsoft, bu işletim sistemlerinin popülerliği nedeniyle aslında destek süresini uzattı ancak Windows 8.1’de durum böyle değil. Aslında Microsoft, kurumsal müşterilere Windows 7’de olduğu gibi genişletilmiş güvenlik güncelleştirmeleri (ESU) için ödeme seçeneği bile sunmadı.

Windows 8.1, hiçbir zaman Windows’un çok popüler bir sürümü olmadı ve bunun için iyi nedenler vardı. Orijinal Windows 8 sürümü, dokunmatik tabanlı etkileşime aşırı güvenmesi ve klasik masaüstü deneyimi ile yeni “metro” Başlat menüsü arasındaki ayrım nedeniyle ağır bir şekilde eleştirildi. Windows 8.1, bu sorunlu noktalardan bazılarını ele almaya çalıştı ve birçok iyileştirme olmasına rağmen, Windows 8’in olumsuz itibarını yıkamadı.

Cihazınız hala bu işletim sistemini çalıştırıyorsa, birkaç seçeneğiniz mevcut; Windows 10’a yükseltebilir veya yeni bir Windows 11 bilgisayar satın alabilirsiniz, Microsoft’un resmi tavsiyesi bu. Microsoft, bir lisans satın almanız gerektiğini söylese de, yükseltmek için bir ISO dosyası kullanırsanız Windows 10’a ücretsiz yükseltebilirsiniz. Windows 10, 2025’e kadar desteklenecek, bu nedenle cihazınızın ömrünü biraz daha uzatmanın geçerli bir yolu.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.