Windows 10 Görev Çubuğu Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Görev çubuğu, Linux, macOS ve Windows gibi çeşitli bilgisayar işletim sistemlerindeki bir ara yüz bölümü. Uygulamaları hızlı bir şekilde başlatmanıza ve uygulamalarınızı görüntülemenize yardımcı olur. Peki Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor sorunu nasıl çözülür?

Bu içeriğimizde, Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor sorununu ele alacağız. Bu sorunun birçok sebebi olabilir ve biz bu içeriğimizde hepsini ele aldık ve çözümlerini listeledik.

Bununla birlikte, bir görev çubuğunu hangi amaçla kullanacağınız, tamamen onun işletim sistemi üzerindeki uygulanmasına bağlı. Özellikle Windows bağlamında ele alındığında, görev çubuğu temel çoklu görevden daha geniş bir amaca hizmet eder. Hepimiz birçok işimizi görev çubuğu kullanarak hallediyoruz.

Kapsamlı işlevselliğine rağmen, görev çubuğunuz bozulabilir. Windows 10 başlat menüsü çalışmıyor ise de doğru yere geldiniz. Özellikle Windows 10, bazen onu tamamen kullanılamaz hale getirebilecek çok sayıda görev çubuğu sorununa eğilimli.

Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor

Windows 10 Görev Çubuğu Çalışmıyor Sorunu Nedenleri

Bu içeriğimizdeki aşağıdaki Windows 10 Görev Çubuğu çalışmıyor sorunlarını ele alacağız, listede sizin sorununuz varsa, direkt olarak o başlığımıza gidebilirsiniz.

 • Windows 10 Görev Çubuğu Dondu – Windows görev çubuğunun donduğu en çok bildirilen sorunlardan bir tanesi.
 • Windows 10 Görev Çubuğu Araması Çalışmıyor – Bazı kullanıcılar için görev çubuğu araması (menü aramasını başlatma) çalışmayı durdurur ve bu da sık rastlanan bir sorun.
 • Görev Çubuğuna Tıklanmıyor – Bu, kullanıcıların görev çubuğuna bile tıklayamadıkları Windows 10 görev çubuğu donması sorunuyla ilgili.
 • Görev Çubuğu Sağ Tıklama Çalışmıyor – Bazen, görev çubuğunun kendisi donmayabilir ve yine de çok can sıkıcı olan sağ tıklamayı algılamaz.
 • Görev Çubuğuna Sabitle Çalışmıyor – Bazı kişiler, uygulamaları Windows 10 görev çubuğuna sabitleme yeteneğinin aniden durduğunu bildirdi.
 • Görev Çubuğunu Gizle Çalışmıyor – Başka bir Görev Çubuğu sorunu, Görev Çubuğunu kilitleyememesi veya otomatik olarak gizleyememesi.
 • Görev Çubuğu Düğmesi Çalışmıyor – Bu, bazı kullanıcıların görev çubuğu düğmelerinin çalışmayı bıraktığı yerlerde karşılaştığı başka bir yaygın sorun.
 • Windows 10 Güncellemeden Sonra Görev Çubuğu Çalışmıyor – Bu, görev çubuğunun bir Windows 10 güncellemesi aldıktan hemen sonra çalışmayı reddettiği yaygın bir sorun.
 • Görev Çubuğu Başlangıçta Çalışmıyor – Diğer bir yaygın sorun, siz bilgisayarı yeniden başlatana kadar her şeyin yolunda gitmesi ve görev çubuğunun başlangıçta çalışmaması.

Windows 10 Görev Çubuğu Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor sorunu, görev çubuğunun kendisinin karmaşık yapısı nedeninden kaynaklanır. Özellikle Windows 10 görev çubuğunun, diğer işletim sistemlerine kıyasla bu konuda özellikle kötü bir üne sahip olduğu biliyoruz. Sonuç olarak, Windows 10 kullanıcılarının sık sık donmuş veya yanıt vermeyen bir görev çubuğu, tıklanamayan görev çubuğu, uygulamaları sabitleme sorunları, eksik uygulama simgeleri ve otomatik gizleme özelliğinin hatalı çalışması gibi sorunlardan şikayet ettiğini görürsünüz.

Bilgisayarınızda benzer veya başka bir görev çubuğu sorunlarıyla karşılaşırsanız, Windows 10’daki her türlü görev çubuğu sorununa yönelik sorun çözümlerini aşağıda listeledik.

Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor

Adım 1: Windows Gezgini’ni Yeniden Başlatın

Windows 10 bilgisayarınızdaki görev çubuğu garip davranıyorsa, bunu düzeltmek için hızlı ve ilk akla gelen çözüm Windows Gezgini’ni yeniden başlatmak olacak. Windows Gezgini, Windows işletim sistemindeki bir dosya yöneticisi uygulaması. Aslında sadece bu değil, aynı zamanda görev çubuğu ve masaüstü gibi diğer sistem bileşenleri için kullanıcı arabirimi sunan işletim sisteminin bir bileşeni.

Windows Gezgini’ni yeniden başlatmak için:

 • Görev Yöneticisi’ni açın. Bunu Ctrl + Shift + Esc klavye kısayoluna basarak veya görev çubuğu simgesine sağ tıklayıp Görev Yöneticisi’ni seçerek yapabilirsiniz.
 • İşlemler sekmesine tıklayın ve Windows Gezgini‘ni bulun.
 • Windows Gezgini listesine sağ tıklayın ve menü seçeneklerinden Yeniden Başlat’ı seçin.
Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor

Bu işlemi yapmanızın ardından, Windows Gezgini şimdi yeniden başlatılacak ve görev çubuğunuz yeniden işlevsel hale gelecek.

Adım 2: Görev Çubuğunuzu Temizleyin

Windows Gezgini’ni yeniden başlatmak, Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor sorununu çözse de, sizin sorununuz çözülmediyse, görev çubuğu sorununu çözmek için bir sonraki düzeltme, görev çubuğunuzu temizlemek olacak. Görüyorsunuz, görev çubuğunuza dikkatlice bakarsanız, üzerinde günlük bir senaryoda mutlaka kullanmadığınız, gereksiz yere yer kaplayan ve yükleme sürelerini yavaşlatan çeşitli simgeler bulabilirsiniz.

Cortana arama kutusu, görev görünümü ve hızlı eylemler gibi simgeler, çok fazla yer kaplayabilen kullanılmayan uygulamalar bir yana, görev çubuğunuzu karmaşıklaştıran yapıdadır. Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor sorunu buradan kaynaklı olabilir.

Bu tür gereksiz öğeleri görev çubuğunuzdan temizlemek için:

 • Görev çubuğunda boş bir alana sağ tıklayın.
 • Menüde kullanmadığınız veya artık görmek istemediğiniz simgelerin işaretini kaldırın.

Benzer şekilde, uygulamalarla uğraşırken, görev çubuğundaki uygulama simgesine tıklayabilir ve Bu Programı Görev Çubuğundan Kaldır‘ı seçerek bunları görev çubuğundan kaldırabilirsiniz.

Son olarak, araç çubuğu gibi simgeler için gerekli olmayan öğeleri temizlemek için aşağıdaki adımları kullanın:

 • Görev çubuğuna sağ tıklayın.
 • Araç Çubuklarının üzerine gelin ve araç çubuğunda istemediğiniz öğelerin işaretini kaldırın.
Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor

Benzer şekilde, hızlı işlem simgelerini kaldırmak için:

 • Ayarlar > Sistem > Bildirimler ve Eylem’e gidin.
 • Hızlı İşlemlerinizi Düzenleyin’e tıklayın.
 • Hızlı işlemler menüsünden kaldırmak için kullanmadığınız öğelerin sabitlemesini kaldırın.

Adım 3: Görev Çubuğunu Kilitleyin

Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor sorunu, kilidin açılmasından kaynaklanıyor olabilir. Örneğin, bir görev çubuğu eylemi gerçekleştirmek istediğinizi varsayalım. Menüleri veya seçenekleri getirmek için üzerine tıklarsınız, yalnızca tıklamanızın görev çubuğunun hareket etmesine veya yeniden boyutlandırılmasına sebep olabilir. Bunu anlamak için aşağıdaki kısa adımı uygulayın.

Windows 10 görev çubuğunuzda durum buysa, üzerine tıklayıp varsayılan konumuna geri taşıyabilirsiniz.

Benzer şekilde, varsayılan boyutuna geri döndürmek için, fare imlecini kısa bir dikey oka dönüşene kadar görev çubuğunun kenarına getirin ve boyutunu değiştirmek için yukarı veya aşağı sürükleyin.

Adım 4: Görev Çubuğunu Otomatik Gizle’yi Devre Dışı Bırakın

Kilidi açılmış görev çubuğu gibi, Windows 10 bilgisayarınızda görev çubuğunu otomatik gizle özelliğini etkinleştirdiyseniz, bazı garip Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor sorunları yaşayabilirsiniz.

Otomatik gizleme özelliği ideal olarak sisteminizin görev çubuğunu ekranın alt kısmına geldiğinizde gizlemeli ve gösterse de, bazen görev çubuğunun donmasına veya hiç görüntülenmemesine neden olabilir. Bu sizde oluyorsa, muhtemelen otomatik gizleme özelliğini devre dışı bırakmalısınız.

Otomatik gizlemeyi devre dışı bırakmak için:

 • Görev çubuğunda boş bir alana sağ tıklayın ve Görev Çubuğu Ayarları’nı seçin.
 • Otomatik gizleme özelliğini devre dışı bırakmak için masaüstü modunda görev çubuğunu otomatik olarak gizle seçeneğinin yanındaki düğmeyi kapatın.
Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor

Adım 5: Sistemi En Son Yazılıma Güncelleyin

Yazılım güncellemeleri bazen beraberinde işletim sisteminin bazı bileşenlerinin işleyişini bozabilecek birkaç hatayı da getirebilir. Geçmişte, birkaç Windows 10 kullanıcısı, sistemlerinde görev çubuklarını ve başlat menüsünü kullanılamaz hale getiren benzer sorunlardan şikayet etti. Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor sorununun nedeninin bu olma ihtimali yüksek.

Sorununuzun nedeninin bu olmadığından emin olmak için sisteminiz için yeni bir yazılım güncellemesi olup olmadığını kontrol edin ve bilgisayarınızı en son sürüme güncelleyin.

 • Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update’e gidin.
 • Güncellemeleri kontrol et düğmesine tıklayın. Bir güncelleme varsa, otomatik olarak indirilmeye başlamalı ve ardından sisteminize yükleyebilirsiniz.

Yeni bir yazılım güncellemesi yoksa ve makinenizin sık sık yedeklerini alıyorsanız, sisteminizi önceki geri yükleme noktasına geri yükleyebilirsiniz.

 • Windows + X tuşlarına basın ve Sistem’i seçin.
 • Bir ayar bul arama çubuğunda “Geri Yükleme Noktası” arayın.
 • Sistem Özellikleri penceresinde, Sistem Koruması sekmesine tıklayın.
 • Sistem Geri Yükleme düğmesine basın.
 • Ekrandaki talimatları izleyin ve başlangıç tarihinizi seçin.
 • Son olarak, Bitir’e tıklayın.
Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor

Adım 6: Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Şimdiye kadar listelenen Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor çözümlerinden hiçbiri işe yaramazsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmak, görev çubuğu sorununuz bir temel ancak etkili düzeltme.

 • Başlat’a tıklayın ve sol alttaki Güç düğmesine basın.
 • Bağlam menüsündeki seçenekler listesinden Yeniden Başlat üzerine dokunun. Alternatif olarak, isterseniz bilgisayarınızı kapatabilir ve manuel olarak yeniden başlatabilirsiniz.

Adım 7: Uygulamaları Sisteme Yeniden Kaydettirin

Windows 10’daki görev çubuğu, kaydı silinirse veya sisteminizdeki bir uygulama kötüleşirse, başlatılmazsa, çökmeye devam ederse veya donarsa, kararsız hale gelebilir.

Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor sorununu düzeltmek için, görev çubuğunu yönetmekten sorumlu olanlar da dahil olmak üzere sisteminizdeki tüm uygulamaları kaydedebilirsiniz.

Windows 10’da uygulamaları yeniden kaydetmek için:

 • Windows + X tuşlarına basın ve menüden PowerShell’i seçin.
 • PowerShell penceresinde aşağıdaki komutu girin ve Enter tuşuna basın:
 • Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml”}
 • Komut yürütüldüğünde, bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor

Adım 8: Bilgisayarınızı Virüse Karşı Taratın

Her zaman böyle olmasa da Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor sorununun sebebi virüs olabilir. Bilgisayarınızda halihazırda bir virüsten koruma yazılımı yoksa, sisteminize iyi bir virüsten koruma yazılımı yüklemenizi ve sisteminizi olası tehditlere karşı taramak için kullanmanızı öneririz.

Bununla birlikte, sisteminizde bir antivirüs varsa, ancak sizi herhangi bir tehdit konusunda uyarmadıysa, açın ve sisteminizin güvenli ve sağlıklı olduğundan emin olmak için bilgisayarınızda derin sistem taraması yapın.

Adım 9: Bozuk Dosyalar İçin SFC Kullanın

Şimdiye kadarki tüm düzeltmelerden sonra, sisteminizdeki Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor sorunu devam ediyorsa, bozuk dosyalarınız olabilir; biz SFC kullanmanızı öneriyoruz.

SFC yani Sistem Dosyası Denetleyicisi, Windows bilgisayarınızdaki sistem dosyalarını taramak ve onarmak için bir sistem aracıdır.

 • Windows + X tuşlarına basın ve menüden Komut İstemi’ni seçin. Komut istemini yükseltilmiş ayrıcalıklarla açtığınızdan emin olun.
 • Sisteminizin tam taramasını gerçekleştirmek ve varsa bozuk/değiştirilmiş dosyaları düzeltmek için komut istemi penceresine sfc /scannow yazın.

Adım 10: Sistem Dosyaları İçin DISM Kullanın

SFC, Windows’taki bozuk/değiştirilmiş dosya sorunlarının çoğunu düzeltmeyi başarırken, sistem dosyaları için aynısını yapamaz. Bu durumda, DISM gibi daha güçlü bir teşhis aracına ihtiyacınız olacak.

DISM veya Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi, sistem görüntülerini değiştirmenizi ve onarmanızı sağlayan bir komut satırı aracı.

 • Windows + X kısayoluna basın ve menüden Komut İstemi’ni (Yönetici) seçin.
 • Komut istemi penceresine şu komutu girin: dism.exe /Online /Cleanup-image /ScanHealth ve Enter‘a basın.
 • DISM sisteminizde bir sorun bulursa, dism.exe /Online /Cleanup-image /RestoreHealth yazın ve sistemde taranan sorunları onarmak için Enter tuşuna basın.

Yukarıdaki çözümlere rağmen Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor sorunu hala devam ediyor mu? Birçok kişi, bozuk sistem dosyaları gibi sorunları düzelttiği için kolay bir seçenek olarak yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmayı önerir ancak her şeyi sıfırdan ayarlamanız gerekeceğinden bu çoğu durumda ideal değil. En son seçenek olarak kullanın.

Yukarıda listelenen düzeltmelerin yardımıyla, Windows 10’da görev çubuğuyla ilgili sorunların çoğunu çözebilmeli ve görev çubuğunuzu yeniden işlevsel hale getirebilmelisiniz. Bu kılavuzda bahsettiğimiz tüm düzeltmeler, Microsoft’un kendi topluluğu da dahil olmak üzere çeşitli forumlarda ve web sitelerinde önerilen denenmiş ve test edilmiş çözümlerden oluşmakta. Bu nedenle, sisteminizde gerçekten belirsiz bir sorun olmadıkça, bunlar görev çubuğu sorunlarınızın çoğunu çözmeli.

Windows 10 görev çubuğu çalışmıyor çözümlerini anlatan rehberimizin sonuna geldik.

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol