Wikipedia Engeli Mahkeme Tarafından Kaldırıldı

Wikipedia erişim engeli veren mahkeme erişim engelini kaldırdı. Gözler erişimi yeniden sağlayacak olan BTK'ya çevrildi.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oy Kullanılmamış)
Loading...

Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararını açıklamasının ardından Wikipedia’ya erişim engeli kararı veren Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kaldırıldı. Peki şimdi ne olacak?

Anayasa Mahkemesi’nin sabah saatlerinde Wikipedia kararının gerekçeli kararını açıklamasının ardından Wikipedia’nın gün içerisinde açılması bekleniyordu. Engelleme kararını feren Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği erişim engelini kaldırmasının ardından Wikipedia’nın engellenmesi yönündeki tüm resmi engeller ortadan kalmış oldu. Anayasa Mahkemesi 2017 yılından itibaren erişimi engellenen Instagram’ın engelinin arkasındaki sebeplerin net olarak anlaşılmamasının nedeniyle Wikipedia engelinin kaldırılmasını istemişti. 

Wikipedia’nın engellenmesi davasının gerekçeli kararını Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’ne iletmesinin ardından Wikipedia’nın engellenme kararı mahkemece kaldırıldı. Mahkemenin bu kararının ardından tüm gözler BTK’ya çevrilmiş oldu. BTK alınan mahkeme kararlarının ardından Wikipedia’nın erişim engelini her an kaldırabilir. 

Wikipedia Neden Engellendi?

Özgür internet ansiklopedisi mottosuna sahip olan Wikipedia, 29 Nisan 2017 tarihinde Türkiye’den erişim engeline maruz kaldı. Konu ile ilgili olarak Wikimedia Vakfı konuyu yargıya taşısa da mahkemeler engeli kaldırmadı. Engelinin gerekçesi ise Wikipedia’nın Türkiye’yi çeşitli terör örgütü grupları ile aynı düzlemde göstermesi gösterildi.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol