Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

WhatsApp Yakında Bu iPhone’larda Çalışmayacak

Eğer iOS cihazınız eskidiyse, WhatsApp kullanmak için yeni bir iPhone almanız gerekecek.

WhatsApp‘ın ömrü bazı iPhone cihazları için bitti. Uygulama geliştiricileri, eski işletim sistemleri için desteği aşamalı olarak kaldırmaya başladı. Eski işletim sistemlerini yavaş yavaş geride bırakan devam eden geliştirme sürecinin bir parçası. Meta’nın mesajlaşma uygulaması da kısa süre önce iOS 11 veya daha eski sürümlerini desteklemeyi bırakacağını açıkça belirtti.

WhatsApp, iOS 12 veya daha yeni işletim sistemi yüklü olmayan iPhone’larda çalışmayacak. Uygulamaların çeşitli nedenlerle geliştirme sürecini durdurması yaygın olduğu için haberler sürpriz değil. Eğer iPhone 5s veya daha yenisine sahipseniz, iOS 12’yi yükleyebilir ve gelecekte WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilirsiniz ancak cihazınız daha eskiyse, geçmiş olsun diyoruz.

WhatsApp Desteği Biten iPhone Cihazlar

WhatsApp Yakında Bu iPhone'larda Çalışmayacak

Uygulama geliştiricilerin destekleyecekleri işletim sistemlerinin sayısını kısıtlamak için birkaç geçerli nedeni mevcut. İlk olarak, eski cihazlar için kod tabanını yönetmek pek kolay değil. Geliştirme için yeni SDK’lar kullanıldığından, eski sürümler için kod yazmak zahmetli diyebiliriz. Bir diğer önemli kusur, eski işletim sistemlerinin şüpheli güvenliği ve onlar için yazılan kod diyebiliriz.

Bu nedenle, WhatsApp ve diğer tüm uygulama şirketlerinin çok eski işletim sistemlerini desteklemediğini biliyoruz. Yalnızca toplam kullanıcıların küçük bir bölümüne hitap etmek için ayrı bir uygulama sürümünü sürdürdüğünü hayal edin, hem maliyetli hem de yeniliklerin önünü kapatan büyük bir engel.

iPhone 5S ve XR’a kadar olan daha yeni modeller iOS 12’yi destekliyor. Ayrıca iOS 16 şu anda beta sürümünde, yani açıkçası, iOS 11 bu noktada güncelliğini yitirdi. Daha eski bir cihazınız varsa, WhatsApp hesabınızı kullanmak için yakında yükseltme yapmanız gerekecek. Yeni bir iOS telefon satın alabilir veya uygun fiyatlı Android telefonlara göz atabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.