Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

WhatsApp Video Oynatmıyor: Sorunu Çözmek İçin Bunları Yapın

WhatsApp'ta video oynatılırken hata oluştuğunu bildiren pek çok kullanıcı var. Eğer siz de video oynatma sorunundan muzdaripseniz, birden fazla çözüm yönteminin yer aldığı bu rehberimizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

WhatsApp video oynatmıyor sorunu hakkındaki her şey burada! Bildiğiniz gibi popüler sohbet platformu üzerinden en fazla 16 MB boyutunda videolar gönderebiliyoruz. Bu sınıra rağmen ilgi çekici bulduğumuz video dahil medya dosyalarını arkadaşlarımız ve ailemizle paylaşmak için WhatsApp’ı tercih ediyoruz. Dünya genelinde milyarlarca insan tarafından kullanılan uygulamada zaman zaman aksaklıklar yaşanabiliyor.

Son dönemde birçok kişi, kendilerine gönderilen videoları oynatamadıklarından şikayetçi. Ayrıca Durum kısmındaki hikayeleri izlemek istediklerinde WhatsApp video oynatılırken hata oluştu uyarısıyla karşılaşan kullanıcılar da bulunuyor. Peki, WhatsApp neden video oynatmıyor? WhatsApp video oynatma sorunu neden kaynaklanır?

Siz değerli okurlarımız için hazırladığımız bu rehberde hem mesaj olarak gönderilen hem de Durum kısmında yaşanan video oynatma problemini gidermek için neler yapabileceğinizi anlatıyoruz.

WhatsApp Video Oynatmıyor (Durum)

1- İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

whatsapp video oynatmıyor

Durum bölümünde WhatsApp video oynatılırken hata oluştu mesajı ile karşılaşıyorsanız, sorun internet bağlantınızda olabilir. Yavaş ve zayıf bir bağlantı, WhatsApp videolarını yüklemenizi çok zorlaştırabilir. Hangisini kullandığınıza bağlı olarak Wi-Fi veya hücresel veriyi kontrol edin. Daha sonra telefonunuzu kapatıp açın ya da uçak modunu açıp kapatın.

2- Diğer Durum Hikayelerine Bakın

WhatsApp Durum’da paylaşılan diğer hikayeleri görüntüleyip görüntüleyemediğinizi kontrol edin. Bazen yalnızca bir videonun yüklenmediği zamanlar olabilir. Eğer durum buysa, sorun telefonunuzda veya WhatsApp’ta değildir. Açılmayan video zayıf bağlantıyla veya WhatsApp tarafından desteklenmeyen bir biçimde yüklenmiş olabilir.

3- WhatsApp’ı Güncelleyin

whatsapp video oynatılırken hata oluştu

Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa, Google Play Store veya App Store’a gidin ve WhatsApp için güncelleme olup olmadığına bakın. Yoksa, uygulamayı kaldırıp tekrar yükleyin. WhatsApp’ın eski sürümünü kullanıyorsanız, hikayeleri görüntülemeyebilirsiniz. Eğer söz konusu paylaşımı çok merak ediyor ve hala WhatsApp video oynatmıyor ise son çare olarak ilgili medyanın doğrudan size gönderilmesini isteyebilirsiniz.

WhatsApp Video Oynatma Sorunu (Sohbet)

Durum kısmında yaşanılan WhatsApp video oynatılırken bir hata oluştu sorununu gidermek için deneyebileceğiniz yöntemleri açıkladık. Şimdi ise mesaj olarak aldığınız videoları oynatamadığınızda neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

1- Videonun Tamamını İndirin

whatsapp video oynatma sorunu

WhatsApp’ta size gönderilen videonun tamamını indirdiğinizden emin olun. Eğer indirme bir nedenden dolayı kesintiye uğrayıp tamamlanmamışsa, videoyu oynatamazsınız. İndirme işlemi tamamlandığında oynat düğmesine basın.

2- Videoyu Galeriye Kaydedin

WhatsApp’ta videolar için otomatik kaydetmeyi etkinleştirmediyseniz, video telefonunuzdaki galeride görünmez. WhatsApp video oynatmıyor ise ilgili medyayı iPhone’da ve Android’de Fotoğraflar uygulamasına kaydedebilirsiniz. Videoyu manuel olarak kaydedebilir veya Wi-Fi ile indirilen videolar için otomatik kaydetmeyi etkinleştirebilirsiniz.

3- Videonun Tekrar Gönderilmesini İsteyin

Eğer uzun zaman önce aldığınız bir videoyu açmaya çalışıyorsanız, “Bu video artık mevcut değil” şeklinde bir hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, kişiden aynı videoyu tekrar göndermesini istemeniz gerekir.

4- WhatsApp’ta Erişim Sorunu Olup Olmadığını Kontrol Edin

whatsapp neden video oynatmiyor

Birisi size WhatsApp üzerinden bir video gönderdiğinde, video Meta sunucularına kaydedilir. Eğer WhatsApp erişim sorunu yaşıyor ise videoyu oynatamaz ve indiremezsiniz. Herhangi bir problem olup olmadığını görmek için downdetector‘e bakabilirsiniz. Burada son 24 saatte WhatsApp için bildirilen sorunların bir grafiğini görebilirsiniz. Sorun sizden değil de uygulamadan kaynaklanıyorsa, şirketin kesintiyi gidermesi için beklemeniz gerekir.

5- WhatsApp’ta MKV Dosyalarını Oynatın

iPhone’da WhatsApp kullanıyorsanız, .mkv uzantılı videoları doğrudan oynatamazsınız. Videoyu Dosyalar uygulamasına kaydetmeniz ve VLC medya oynatıcısını kullanarak oynatmanız gerekir. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. WhatsApp’ta size gönderilen .mkv uzantılı dosyayı iPhone’unuza indirmek için kaydet düğmesine basın.
 2. Dosyaya dokunun ve sağ üst köşedeki Paylaş butonunu seçin.
 3. Dosyalar’a Kaydet’i seçin ve videoyu uygulamada istediğiniz bir yere kaydedin.whatsapp video oynatılırken bir hata oluştu
 4. iPhone’daki Fotoğraflar uygulaması da .mkv dosyalarını oynatamadığı için videoyu izlemek için VLC Media Player’ı indirmeniz gerekir.
 5. Dosyalar uygulamasını açın ve videoyu kaydettiğiniz klasöre gidin. Videoyu açmak için sol alt köşedeki Paylaş menüsüne dokunun.
 6. Önerilen uygulamalar arasından VLC’yi seçin. Ardından .mkv uzantılı videoyu iPhone’daki VLC uygulamasında izleyebilirsiniz.

Bu yazıda, WhatsApp video oynatmıyor sorunu ile karşılaştığınızda neler yapabileceğinizden bahsettik. Umarız, yukarıdaki yöntemler problemi gidermenize yardımcı olmuştur. Daha fazlası için WhatsApp çalışmıyor, QR kod gelmiyor ve 1 sene önceki WhatsApp mesajları geri getirme hakkındaki rehberlerimize göz atabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.