Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir? İptal Edilebilir Mi?

WhatsApp uçtan uca şifreleme nedir? İptal etmek mümkün mü? Açıp kapatma seçeneği mevcut mu? Bu içeriğimizde, güvenli sohbetin temeli olan uçtan uca şifrelemenin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve kapatıp açmanın avantajlarını ve dezavantajlarını anlatacağız.

Uçtan uca şifreleme özelliği varsayılan olarak açık olmayabilir. Sohbetlerinizi ve sohbet yedeklerinizi uçtan uca şifreleme ile güvence altına almak için bu işlevi etkinleştirmeleri gerek. Hem Android hem iPhone’da en son kaydedilen WhatsApp sohbet yedeklemesini geri yüklerken 64 basamaklı bir şifreleme anahtarı gerektiği için, uçtan uca şifreleme günümüzün en güvenli mesajlaşma yöntemidir.

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

WhatsApp Uctan Uca Sifreleme Nedir

Uçtan uca şifreleme ile sohbetleriniz bilgisayar korsanlarından tamamen korunur. Bu güncellemeden önce bilgisayar korsanları, Wi-Fi hizmetleri veya bazı casusluk araçları aracılığıyla birinin sohbetine kolayca erişebiliyordu ama artık bu durum değişti. Erişime gönüllü olarak izin vermediğiniz sürece, hiç kimse WhatsApp’ınızı hackleyemez veya mesajlarınızı okuyamaz veya bu konuda herhangi bir şey yapamaz.

Küçük sırlarınız ve özel konuşmalarınız artık WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesi ile güvende ve tamamen korunaklı durumda. İzniniz olmadan hiç kimse sohbetlerinize ve konuşmalarınıza bakamaz. Söylemeye gerek yok, artık bu mesajlaşma uygulamasını içiniz çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

WhatsApp Uçtan Uca Şifrelemenin Avantajları

WhatsApp Uctan Uca Sifreleme Nasil Anlasilir

WhatsApp uçtan uca şifreleme ne demek kafanızda netleşti diye düşünüyoruz. Peki bu şifrelemenin avantajları nedir? Kaldırmak veya açmak gerekli mi? Daha önce, bir bilgisayar korsanı yalnızca mesajları okumakla kalmıyor, aynı zamanda kılık değiştirerek de gönderebiliyordu. Uçtan uca şifreleme ile artık, hiç kimse sahte veya değiştirilmiş mesajlarla başka birinin konuşmasına karışamaz.

Kullanıcıların WhatsApp’taki yeni uçtan uca şifrelemeden yararlanabilecekleri bir başka avantaj da reddetme hakkı diyebiliriz. Üçüncü bir taraf eski ve silinmiş sohbetleri kurtaramaz. Birisi eski mesajlarının bağlantılarını veya ekran görüntülerini alırsa, kullanıcılar belirli bir mesajı gönderdiğini kolayca inkar edebilir. Çünkü o kişinin mesajın sizin tarafınızdan yapıldığını ve gönderildiğini kanıtlamasının bir yolu yok.

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nasıl Anlaşılır?

WhatsApp Uctan Uca Sifreleme Nasil Anlasilir 1

Konuşmalarınızın uçtan uca şifreleme ile korunup korunmadığını anlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, konuşmalarınızın korunup korunmadığını doğrulamak istediğiniz kişinin sohbet ekranını açmak. Daha sonra, aşağıdaki adımları izleyin:

 • Ekranda görüntülenen şifreleme seçeneğine tıklayın. Karşınıza 60 haneli sayı ile birlikte bir QR kodu gelecek.
 • Şimdi, 60 haneli sayıyı karşılaştırabilir veya QR kodunu tarayabilirsiniz.
 • Sayılar veya QR kodu eşleşirse, görüşmenizin güvenli bir şekilde şifrelendiği ve WhatsApp’ta hiçbir üçüncü tarafın aramalarınıza veya mesajlarınıza karışmadığından emin olabilirsiniz.

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nasıl İptal Edilir?

WhatsApp Uctan Uca Sifreleme Nasil Iptal Edilir

WhatsApp uçtan uca şifreleme nedir ve nasıl çalışır anlattığımıza göre, tüm bu avantajları istemiyor olabilirsiniz. Peki, bu şifreleme nasıl kaldırılır? Kaldırılmaz, uçtan uca şifreleme her zaman çalışır ve asla kapatılamaz. Uçtan uca şifrelemeyi kullanmak istemiyorsanız, tek çareniz uygulamayı silmek. Bunu kapatma imkanınız yok.

Bunun sebebi ise, uçtan uca şifrelemenin çalışması için iki tarafında bu özelliği aktif etmesi gerek. Doğal olarak, karşınızdaki kişi şifreli konuşmak istiyor ancak siz istemiyorsanız, bunu kapattığınızda karşı tarafın bu hakkını tehlikeye atmış oluyorsunuz. Bu yüzden, şifrelemeyi kaldırmanın yolu yok ancak sohbet yedekleme kısmını şifreleme olmadan yapabilirsiniz. Onu da aşağıda anlattık.

WhatsApp Uçtan Uca Şifrelemeli Yedekleme Kaldırma

WhatsApp Uctan Uca Sifrelemeli Yedekleme Kaldirma

 • Adım 1: WhatsApp’ta Ayarlar‘ı açın.
 • Adım 2: Sohbetler alt bölümüne gidin ve ardından Sohbet Yedekleme‘ye gidin.
 • Adım 3: Şimdi Uçtan Uca Şifreli Yedekleme seçeneğine dokunun.
 • Adım 4: Kapalı ise Şimdi Aç seçeneğine dokunun ve ardından bir şifre veya anahtar oluşturmak için ekrandaki talimatları izleyin.
 • Adım 5: Son olarak, Oluştur seçeneğine dokunun ve ardından WhatsApp’ın uçtan uca şifrelenmiş yedeklemenizi hazırlamasını bekleyin.
  • Adım 6: Uçtan uca şifrelemeyi iptal etmek için yukarıdaki adımda ‘Şimdi Aç’ yerine ‘Şimdi Kapat‘a tıklayın.

Bu içeriğimizde WhatsApp uçtan uca şifreleme nedir ve nasıl çalışır tüm detaylarıyla anlattık. WhatsApp’ın kullanımı artık çok daha güvenli, özel ve kişisel konuşmalarınız artık herhangi bir üçüncü tarafın veya bilgisayar korsanlarının erişemeyeceği bir noktaya erişti. Bu nedenle, WhatsApp’ı her zamankinden daha özgürce kullanabilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.