We Happy Few İncelemesi

We Happy Few birkaç problemi olan ilgi çekici bir hayatta kalma oyunu.

Son zamanlarda açık dünya oyunları oldukça popülerleşti. Ancak bunların neredeyse hiçbirisi, We Happy Few kadar ilgi çekici değil. We Happy Few, geçtiğimiz günlerde PC ve Xbox One için çıkışını yaptı. Fantastik bir dünyası bulunan We Happy Few, bazı oyuncular tarafından oldukça beğenilirken bazı oyuncular ise hiç sevmedi. Ancak garip teması, çok hoş dizayn edilmiş açık dünyası, karakterleri ve seslendirmeleri ile We Happy Few; kesinlikle özgün bir oyun.

We Happy Few, Birleşik Krallık’ta bulunan Wellington Wells adında bir kurgusal kasabada geçiyor. Zamanında hakkında konuşulamayacak kadar kötü bir şey yapan kasaba halkı, bunu unutmak için Joy adında bir halüsinojenik bir hap icat ediyor. Joy, çok kısa süre içinde Wellies adı verilen kasaba halkı arasında popülerleşiyor. Bir süre sonra ise yeni bir yasayla Joy almak artık zorunluluk haline getiriliyor.

Joy almayı reddeden ve Wastrels olarak adlandırılan kesim ise Wellie’ler ve polisler tarafından dövülüyor. Başka bir şehirde yoksulluk içinde yaşamaya mahkum bırakılıyorlar. Wellie’lerin yaşadığı şehir; rengarenk, refah seviyesi yüksek ve huzurlu iken Wastrel’ların yaşadıkları bölge için aynısını demek mümkün değil. Yıkık evlerle dolu, yemek su bulması zor olan, yaşam şartlarının çok düşük olduğu bir yerde yaşıyor Wastrel’lar.

We Happy Few’de seçebileceğiniz üç adet karakter bulunuyor. Bu üç karakterin hepsi, yeni birer Wastrel. Bu arada Wastrel’lara Downer da deniyor. Karakterimiz, eski hayatından uzaklaşınca yeni amacı hayatta kalmak oluyor. Su, uyku ve açlık ile başa çıkmaya çalışıp hayatta kalırken bir yandan da insanların unutmaya çalıştığı o olayın detaylarını öğrenmeye çalışıyoruz. Yaralanmalardan ve hastalıklardan da uzak durmaya çalışmamız gerekiyor. Bunu da dünyada bulduğumuz bandaj, silah ve kıyafet gibi eşyalarla yapıyoruz. Oyunda çok detaylı olmasa da sürekli kullandığımız bir craft sistemi bulunuyor.

We Happy Few, zorluk konusunda başarılı bir iş çıkarmış. Hayatta kalmak için dünyada sürekli bir araştırma halinde olmanız gerekiyor. Ve bu araştırmalar sonucunda çoğu zaman ödüllendiriliyorsunuz. Bir yandan hayatta kalırken diğer yandan gelişmek çok zor olmadığı kadar çok kolay da değil. Bu da oynanışın kolay olmadığı ancak rahatsız edecek kadar da zor olmadığı anlamına geliyor. Kısaca, We Happy Few’in eğlenceli ve kendine bağlayan bir oynanışı bulunuyor.

 

Grafik açısından We Happy Few, çok güzel görseller sunuyor. Başarılı ışık motoru, detaylı dokular sağlayan We Happy Few’de; bitkiler, sokaklar, binalar karakterler ve  geri kalan arkaplan öğeleri çok güzel görünüyor. Oyunda kullanılan renk tonları da tamamen özgün. Geceleri çok karanlık ve derin bir dünyası olan, gündüzleri ise çok aydınlık ve renkli bir dünyası olan We Happy Few’da dışlanmış bölge ile hap kullanan bölge arasındaki grafiksel farklılıklar da oldukça ilgi çekici.

We Happy Few’in başarılı olamadığı konu ise: performans. Yüksek sistemli bilgisayarlarda bile genel anlamda FPS yüksekken bitkilerin bol olduğu açık alanlarda gezerken veya dövüş sırasında FPS düşüşleri yaşanabiliyor. Bu da oynanışı oldukça etkiliyor. PC için optimizasyon bu kadar kötüyken Xbox oyuncularında durum daha da vahim.

We Happy Few, yüksek donanıma sahip bir PC’niz varsa kesinlikle oynamanız gereken bir oyun. Ancak fiyatı biraz tuzlu. Oynanışta da bir sürü bug bulunuyor. Bütçeniz yetiyor ama sisteminiz tam olarak yeterli değilse almanızı tavsiye etmiyoruz.

Artılar

  • Güzel bir sanat yönetimi
  • Hoş grafikler
  • İyi işlenmiş tema
  • Kaliteli seslendirmeler

Eksiler

  • Fazla bug bulunması
  • Optimizasyon problemleri

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>