Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Wasteland 3, Bir İçerik Yüzünden Avustralya’da Kısa Bir Süre Yasaklandı

Wasteland 3'ün bir unsuru Avustralya'da yayınlanmadan önce değişmek zorunda kaldı.

Piyasaya sürülmeden önce Wasteland 3, Avustralya’da sınıflandırmayı geçemedi ve satıştan fiilen yasakladı. O zamanlar Avustralya Sınıflandırma Kurulu‘nun oyunu neden yasakladığı belli değildi. Ancak küçük bir değişiklik yapıldıktan sonra, Wasteland 3, R18+ derecelendirmesiyle yeniden sınıflandırıldı ve serbest bırakılmasına izin verildi.

Şimdi, Kotaku Avustralya tarafından tespit edilen yönetim kurulunun yıllık raporunda, oyunun yasaklanması için bazı gerekçeler daha ileri sürüldü. Yasağın sebebi ise oyuncuların orijinal oyunda  sigara içmesine izin verilen bir uyuşturucuyla ilgili.

Wasteland 3 Yasaklandi

Raporda, “Oyun sırasında karakterler ‘Rocky Mountain Moosegrass‘ olarak bilinen ve esrar türü gibi görünen bir uyuşturucuyu içebiliyorlar. “Uyuşturucu, oyuncunun envanterinde, uyuşturucunun esrar benzeri etkilerini kanıtlayan başlıklar ile birlikte bir kenevir sigarası veya esrar simgesiyle belirtilir.”

Raporun belirttiği gibi, oyuncular Moosegrass‘ı kullandıklarında kıvılcım çıkaran bir çakmağın sesi duyuluyor ve oyunculara sigara içtikten sonra bir yetenek puanı değerinde “dumanlı” bir efekt veriliyor.

Avustralya sınıflandırma kurallarına göre, oyunlar bir uyuşturucunun gerçek hayattaki bir analogla kullanımını olumlu bir şekilde gösteremez. Avustralya Derecelendirme Kurulunun, teşvikli uyuşturucu kullanımı nedeniyle oyunların sınıflandırılmasını reddetme konusunda uzun bir geçmişi var. Bunların çoğu, benzer şekilde ülkede serbest bırakılmasını sağlamak için düzenlenmiş. Bu tür başlıklar arasında The Bug Butcher, Paranautical Activity, Saints Row IV, State of Decay ve Fallout 3 gibi ünlü isimler var.

Oyun Moosegrass esrarını doğrudan yasaklamazken, işaretçiler niyetlerini netleştirdiler. Sadece uyuşturucu kullanımını göstermek oyununuzu yasaklatmıyor, ancak teşvik etmek oyunu yasaklatır. Oyun, ilacın “etkileşimli kullanımı” kaldırılarak yeniden gönderildi ve oyun bir R18+ derecelendirmesiyle kabul edildi.

R18+ derecelendirmesi 2013 yılına kadar Avustralya’da uygulanmamıştı ve derecelendirmeyi alan ilk oyun Ninja Gaiden Sigma 2‘nin PS Vita sürümüydü. Wasteland 3, bu raporun kapsadığı 12 aylık dönemde sınıflandırması reddedilen tek oyun oldu. 316 başlıktan (çoğu oyun sürümü şu anda Avustralya’da ayrı, kendi kendine yönlendirilen bir derecelendirme sistemi tarafından yönetilmektedir).

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.