Warface İnceleme

Takip Et
9.3

Mükemmel

7.9

Kullanıcı

Ücretsiz çevrimiçi FPS oyunu Warface, yıllar süren bir bekleyişin ardından nihayet Türkçe dil desteği kazandı. Yeni özelleştirilmiş sunucusunu İstanbul’a konumlandıran yapım, performans, bekleme süresi ve bağlantı tarafında Türk oyunculara çok daha iyi bir deneyim vadediyor. Bu içeriğimizde, Warface’i sizler için mercek altına aldık. İşte oyun hakkında bilmeniz gereken her şey.

1999’da üç Türk kardeş tarafından Almanya’nın Coburg şehrinde kurulan video oyun stüdyosu Crytek tarafından geliştirilen Warface, dünyanın dört bir yanındaki oyunculara ücretsiz çevrimiçi FPS deneyimi yaşatıyor.

ücretsiz FPS oyunu warfaceCryEngine 3 üzerine inşa edilen oyun, ilk olarak 2013 yılında PC için yayınlandı. Daha sonra Xbox 360 / One PlayStation 4 / Pro ve ve Nintendo Switch platformlarında çıkış yapan Warface, bugün itibarıyla dünya genelinde 100 milyondan fazla oyuncuyu bünyesinde barındırıyor.

Tamamen ücretsiz olması, oyun modu sayısı ve kolay oynanışı ile öne çıkan yapım, Türkiye’de de hatrı sayılır bir oyuncu tabanına sahip. Fakat Warface’te Türkçe dil desteğinin olmaması, oyundan tam anlamıyla zevk alınmasını engelliyordu. Yayıncı MY.GAMES, oyuncuların çağrısına nihayet cevap verdi ve Warface için Türkçe dil desteği yayınladı.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye sunucularını da açan ücretsiz FPS oyunu, Türk oyuncular için daha iyi bağlantı, çevrimiçi performans, kısa bekleme süresi ve sorunsuz eşleştirme sağlamayı hedefliyor. Bu içeriğimizde, Warface PC sürümüne beraber göz atacağız. Dilerseniz vakit kaybetmeden Warface incelemesi için yazımızın devamına geçelim.

Askerinizin Görünümü Özelleştirebiliyorsunuz

warface inceleme crytekÖncelikle Warface PC sürümünün 23.52GB’lık bir dosya boyutuna sahip olduğunu belirtelim. Kota ve depolama hesaplarınızı buna göre yapmanızda fayda var. Oyunu bedava indirdikten sonra askerinizin görünümünü özelleştirebildiğiniz bir ekranla karşılaşıyorsunuz. Temel askerlerden sağlık görevlilerine kadar dört sınıftan biri olarak savaş alanlarında boy gösterebiliyorsunuz.

Warface, diğer ücretsiz FPS oyunlarının aksine yalnızca PvP arenalarında diğer oyunculara karşı savaşmanızı sağlamıyor. Aynı zamanda bilgisayar kontrollü rakiplere karşı ortak görevlere de katılmanıza imkan tanıyor.

Bu görevler geliştirici Crytek tarafından düzenli olarak sunuluyor. MMO oyunlardaki günlük görevlere benzer şekilde yeni görevlerin olup olmadığını her gün kontrol etmeniz gerekiyor. Siz ve arkadaşlarınız bir göreve başladığınızda, savaş alanlarından geçerek hedefi tamamlamak için düşmanlarla çatışabilir, bir çıkarma noktasına ulaşmaya çalışabilir veya bir yapıyı savunabilirsiniz.

Dolayısıyla, bir görevin ilk bölümünde, bir helikoptere ulaşmak için bir köprüden geçebilir, ardından yükleme ekranı olmadan bir sonraki bölüme ulaşmak için helikoptere binebilirsiniz. Crytek, yeni görevler oluşturmak için bu bölümleri karıştırıp eşleştiriyor ve deneyimi çeşitlendirmek için zamanla yeni bölümler ekliyor.

Dengeli Bir Takım Kurup, Uyum İçinde Oynamak Önemli

warface incelemeCrysis’teki gibi C’ye bastığınızda, saldırı tüfeğinize kırmızı nokta nişangahı eklemek gibi donanım tercihi yapabileceğiniz bir özelleştirme menüsü açılıyor. Yine Crysis gibi etrafta koşabilir, gelen ateşin altında eğilmek için yüksek hızda kayabilir, düşmanları sersemletebilir veya yeni alanlara ulaşmak için parçalarının üzerinden atlayabilirsiniz.

Çok oyunculu bir deneyim olduğu için, haritaların etrafındaki bazı yerlerin işbirliğine dayalı eylemler gerçekleştirmenize izin verdiğini de göreceksiniz. Örneğin; iki oyuncu, yüksek duvarları aşmak için birbirine yardımcı olabilir. Böylece engellerin olduğu alanlara girerek, düşmanlarınıza saldırabilirsiniz.

PvE görevlerindeki düşmanların oldukça zeki olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu nedenle mücadeleler çok çetin geçiyor. Dengeli bir takım kurarak, hep beraber uyum içinde oynamanız gerekiyor. Ayrıca bazı bölümlerin sonunda daha çetin düşmanlar çıkıyor, ancak hepsinin zayıf bir noktası var. Bu nedenle doğru stratejiyi ve saldırı tekniğini uygulamanız lazım. Aksi takdirde yem olabilirsiniz.

Daha efektif olmak amacıyla, ayak seslerinizi kesen sessiz ayakkabılar, killi mayınları tetiklemeden geçmenizi sağlayan botlar ve sprint sürelerini uzatan diğer öğeler gibi özel eşyalarla karakterinizi donatabilirsiniz.

En Dikkat Çeken Özelliklerden Biri Oyun Modu Sayısının Fazla Olması

warface inceleme yazisiYukarıda da söylediğim gibi oyunda, sağlıkçı ve keskin nişancı gibi farklı rollerde görev alabiliyorsunuz. Örneğin keskin nişancı olursanız, gözünüzü dört açmanız ve takımınızı çok iyi korumanız gerekiyor. Ya da sağlıkçı olursanız savaşmaktan çok yaralanan takım arkadaşlarınızı iyileştirmeye odaklanmalısınız. PvE görevleri, hem hikayesi hem de karakter gelişimi açısından çok sağlam bir deneyim sunuyor. Kendinizi oldukça pahalı bir FPS oyununun hikaye modunda gibi hissediyorsunuz.

Warface’te Team Deathmatch, Plant the Bomb, Free For All ve Storm gibi PVP modları bulunuyor. Team Deathmatch modunda takımlar halinde birbirimizi öldürürken, Free For All’da herkes kendi canını kurtarmaya çalışıyor. Plant the Bomb modunda, iki noktadan birini havaya uçurmanız gerekiyor. Böylece oyunu kazanmış oluyorsunuz. Öldüğünüzde yeniden dirilmiyor, oyunun bitmesini bekliyorsunuz. Storm’da ise haritadaki önemli merkezleri verilen kısıtlı süre içerisinde ele geçirmeniz isteniyor. Kaç adam öldürüp, kaç defa öldüğünüz üzerinden hesaplanan performans verilerinize göre maç sonunda para ve tecrübe puanı kazanıyorsunuz. Hesabınızda biriken parayla yeni silah ve mühimmatlar satın alabiliyorsunuz. Tecrübe puanınız ise rütbenizi artırmanızı sağlıyor.

Eğer hiçbir ücret ödemeden online FPS deneyimi yaşamak istiyorsanız, Warface’i kesinlikle denemenizi öneririm. Özellikle Türkiye’deki oyunculara gelen Türkçe dil ve sunucu desteği, hem oyundan alınan zevki hem de performansı önemli ölçüde artırmış.

İyi

  • Ücretsiz Olması
  • Oyun Modu Sayısı
  • Türkçe Dil Desteği
  • Silah Çeşitliliği

Kötü

  • Bazı Performans Sorunları
9.3

Mükemmel

Ses - 9.3
Grafik - 9
Oynanabilirlik - 9.5

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol