Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Paradox, Victoria 3’ün Savaş Ekonomisini Anlattı

Paradox Interactive, geliştirici günlüğünde Victoria 3'ün sonraki unsurlarını gösteren yeni bir gönderi yayınladı. Bu sefer odak noktası savaşların ekonomik yönü oldu.

Victoria 3, Paradox Interactive’in büyük strateji oyunlarının hayranlarının kesinlikle sabırsızlıkla beklediği bir oyun. Bu oyunun ne zaman çıkış yapacağını henüz bilmesek de, geliştirici ekip arada sırada geliştirici günlükleri yayınlayarak oyuna dair bilgileri bizlerle paylaşıyor. Bugün şirket, savaş mekaniklerinin ekonomik yönünü paylaştı.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca Paradox, askeri meseleleri açıklamaya odaklandı. Diğer şeylerin yanı sıra, üçüncü oyunun, ordunun nereye gitmesi gerektiğini veya hangi bölgeye saldıracağını belirleyen bireysel emirler verme seçeneği sunmadığını, yalnızca cepheye asker ve general göndermek gibi seçenekler sunacağını öğrenmiştik.

Victoria 3’te Savaşmak Çok Pahalı Olacak

Victoria 3

Her şeyden önce, geliştirici ekip Victoria 3’de savaşın ne kadar maliyetli olduğunu anlattı. Savaşmak, bir ülkenin tüm ekonomisini tepetaklak edebilecek. Askere çağrılan tüm orduların normalden iki kat daha fazla kaynak tükettiği gerçeğiyle başlayalım. Yiyecek sıkıntısı gerçek hayattaki gibi zor olacak.

Savaş, gerekli ürünler için büyük bir talep yaratacak ve ister üretim ister satın alma yoluyla bir şekilde elde edilmesi gereken kaynaklarda şişirilmiş fiyatlara sebep olacak. Bu nedenle, başka bir ülkeyle savaşmaya hazırlanırken, sanayinin ticaret ablukaları ve işçi kıtlığı nedeniyle bozulan bir ekonomiyi kaldırabileceğinden emin olmanız gerek.

Victoria 3

Tabii tüm bunlar yaşanırken, savaş sonrasında veya ülkemiz aktif bir diplomatik oyun oynarken devreye girebilecek olan toplu askerlik uygulamasının fabrikalarda daha az insanın çalışmasına yol açacağını unutmayın. Bunu yapmazsak cephedeki orduları tedarik edememe riskini alırız ve bir kısır döngü oluşacak.

Elbette her ilde doğru altyapıyı hazırlamayı da unutmamalıyız. Askerlerimiz için doğru tedarik zincirini sağlayacak. Ayrıca, örneğin ülkemizin hangi bölgelerinin askere alınan askerleri ve malzemelerini mümkün olan en kısa sürede cepheye taşımak için en iyi ulaşım seçeneklerini sunduğu gibi bazı stratejik düşünmeye zorlayacak.

Victoria 3, milislerle başlayan ve düzenli bir orduyla biten çeşitli birlik türleri sunacak. Bunları ekonomik kapasitemize, ülkemizin yasalarına ve genel ilerleme düzeyine göre seçmek gerekecek.

Victoria 3

Victoria 3‘te her ordu türünün kendi güçlü ve zayıf yönleri olacak. Örneğin, barış zamanında milislerin bakımı nispeten ucuz olacak, ancak savaş zamanında daha maliyetli olacak ve örgütlenmesi uzun zaman alacak. Düzenli askerler ise, gerektiğinde hemen cepheye yürümeye hazır olacak ve sivilleri çok fazla zorunlu askerliğe zorlamayacak.

Ek olarak, belirli bir orduda ne tür taburların olacağına dair daha esnek konfigürasyona izin verecek. Bununla birlikte, uygun teknolojiyi de beraberinde getirecek. Örneğin düzenli bir ordu bulundurmak prestijinizi artıracak.

Victoria 3

Barış İstiyorsanız Savaşa Hazırlanın

Victoria 3‘te ekonomiyi etkileyen tek şey savaşın kendisi de olmayacak. Ortalık yatıştıktan sonra, çatışmalardan etkilenen bölgelerin eski üretkenliklerine dönmeleri biraz zaman alacak. İlginç bir şekilde, bu sadece istatistiklerle gösterilmeyecek, aynı zamanda haritada da görülecek.

Gördüğümüz gibi, Victoria 3’teki silahlı çatışmalar haklarınızı savunmanın en uygun maliyetli yolu olmayabilir ancak bazen gerekli oldukları ortaya çıkıyor. Dolayısıyla diplomasiye güvenseniz bile, ‘Barış istiyorsanız savaşa hazırlanın’ anlamına gelen ünlü Latince atasözü ‘si vis pacem, para bellum’ cümlesini hatırlamanız gerekecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.