Valve, Steam Oyunları Hakkındaki Satış Verilerini Apple ile Paylaşacak

ABD’de bir yargıcın verdiği karara göre Valve, dijital oyun mağazası Steam’de listelenen 500’e yakın oyunun satış verilerini Apple ile paylaşmak zorunda kalacak.

Geçtiğimiz hafta Apple’ın, ünlü Battle Royale oyunu Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games ile devam eden davasının bir parçası olarak, Steam oyunları hakkındaki satış verilerinin paylaşılması için Valve’ı mahkemeye çağırdığını öğrenmiştik.

Bilenler olacaktır; Apple ve Epic Games, uzun zamandır devam eden bir yasal savaşın içinde. Oyun içi satın alımlar ve App Store komisyonları nedeniyle ABD’li teknoloji devi ile büyük tartışmalar yaşayan Epic, rekabet yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Apple’a dava açmıştı.

steam oyunlari verileri

Buna karşın Apple da, pazarda tekel olmadığını ve Fortnite gibi oyunların mevcut pazar boyutunu göstermek amacıyla Valve’ın sahibi olduğu dijital oyun mağazasından veri talep ediyor.

Apple özellikle satış verileri dahil olmak üzere Steam mağazasında bulunan 436 oyun hakkında veri istiyor. Valve, talep edilen verilerin davayla ilgisi olmadığını, toplanmasının çok zor olduğunu ve özel bir şirket olarak bu bilgileri açıklamayı tercih etmediklerini söyledi. Fakat Valve’ın bu isteği, mahkemede karşılık bulmadı.

steam oyunlari apple

MacRumors adlı internet sitesinin aktardığı bilgilere göre ABD Sulh Ceza Hakimi Thomas S. Hixson, Apple’ın lehine karar verdi. Yani Valve, Apple’ın istediği Steam oyunları hakkındaki verileri paylaşmak zorunda kalacak.

Epic Games ile Apple arasındaki davada taraf olmayan Valve‘ın, Steam’de listelenen oyunlarla ilgili özel verileri vermek zorunda kalması garip görünse de, mahkeme celpleri, bir davayla ilgili kişileri veya şirketleri ifade veya kanıt vermeye zorlar. Dünyanın en büyük PC oyunu dağıtıcısı olmasının yanında, Epic Games Store’un da ciddi bir rakibi olan Valve, aslında dava ile yakından alakalı. Apple veya Valve’dan konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmediğini de söylemiş olalım.

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol