Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Valve’a AB Mahkemesinden Red: Cezaya İtirazı Kabul Edilmedi

Valve'ın, AB rekabet yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle Avrupa Komisyonu'na yaptığı itiraz Avrupa Genel Mahkemesi tarafından reddedildi.

Avrupa Komisyonu, dünyanın en büyük dijital oyun platformu Steam‘in sahibi Valve ile birlikte beş oyun yayıncısını, ürünlerinde coğrafi engelleme uyguladıkları gerekçesiyle Ocak 2021’de toplam 7,8 milyon euro para cezasına çarptırmıştı. Söz konusu yayıncı firmalar arasında Focus Home Interactive, ZeniMax, Koch Media, Capcom ve Bandai Namco yer alıyordu.

Valve, yayıncıların eylemlerinden sorumlu tutulamayacağını ve üçüncü şahıslar tarafından satılan oyunların satışından kar elde etmediğini ileri sürerek karara ve kendisine kesilen 1,6 milyon euro para cezasına itiraz etmişti. Şirket, yayıncıların telif hakkı yasası kapsamında diğer ülkelerdeki oyunlar için farklı fiyatlar talep edebileceklerini savunmuştu.

Valve’ın Coğrafi Engelleme İtirazı Reddedildi

Engadget‘ın haberine göre İtirazı değerlendiren Avrupa Birliği Genel Mahkemesi, bunun AB rekabet yasasını ihlal ettiğine ve telif hakkı yasasının, hak sahibinin ödeme karşılığında lisans vererek içerikten kâr elde etme olanağını koruduğuna karar verdi.

valve steam coğrafi engelleme

Para cezasının iptaline ilişkin itirazı reddeden mahkeme, şirketlerin eylemlerinin oyunların “sınır ötesi satışlarını yasa dışı olarak kısıtladığı” yönündeki ilk AB Komisyonu kararını destekledi. Sonuç olarak Valve, 1,6 milyon euroluk cezadan kurtulabilmiş değil, ancak Amerikalı şirketin önünde ikinci bir itiraz için iki aydan biraz daha fazla süresi bulunuyor.

Avrupa Komisyonu, Amerikalı şirketin coğrafi engelleme uygulamalarına ilişkin soruşturmasını Mart 2015’te başlatmıştı. Komisyon, Valve ve beş yayıncının Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan ve Letonya gibi bazı ülkelerde satılan Steam anahtarlarının çalışmaması için coğrafi engelleme kullandığını açıklamıştı. Bu durum, Almanya’daki birinin fiyatların daha düşük olduğu Letonya’dan daha ucuz bir key satın almasını engelliyor. Fakat bu uygulama, AB’nin Dijital Tek Pazar kurallarını ihlal ediyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.