Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Valorant Uyumluluk Sorunu Çözümü (Valorant Açılmıyor 2022)

Riot Games'in fenomen FPS oyunu Valorant'ın son zamanlarda PC'de çalışmamasıyla ilgili pek çok şikayet var. Eğer siz de aynı sorundan muzdaripseniz, endişelenmenize gerek yok. Rehberimizdeki adımları izleyerek Valorant uyumluluk sorunundan kaynaklı bu problemi giderebilirsiniz.

Dünyanın en çok oynanan nişancı oyunlarından Valorant uyumluluk sorunu ile gündemde. Son dönemde çok sayıda kişi, bilgisayarlarında Valorant’ı başlatamadıklarından şikayet ediyor. Peki, Valorant açılmama sorunu neden kaynaklanır? Daha da önemlisi, Valorant açılmıyor ise ne yapmalısınız?

Eğer siz de bu dertten yakınıyorsanız, rehberimiz imdadınıza koşacaktır. Sizler için hazırladığımız bu kılavuzda, Valorant açılmama sorununu gidermek için uygulamanız gereken adımları göstereceğiz ve bu sayede sorundan kurtulmanızı sağlayacağız.

Valorant Açılmama Sorunu ile Gündemde

valorant açılmıyor

Valorant açılmıyor 2022‘de oyuncuların karşılaştıkları en önemli sorunlardan biri olmasına rağmen, aslında sadece birkaç adımla çözülebilecek bir problem. Fakat önce basit en basit çözüm yöntemleri denemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer Valorant PC’de açılmıyor ise bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin. Ayrıca bilgisayarınızın Valorant sistem gereksinimlerini karşıladığından emin olmalısınız. Zira bu nedenle Valorant açılmıyor olabilir.

Valorant minimum sistem gereksinimleri şöyle:

 • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 64 bit
 • İşlemci: Intel Core 2 Çekirdek E8400
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: Intel HD4000

Eğer sistem gereksinimleriniz yeterliyse ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza rağmen hala Valorant başlamıyor ise aşağıdaki çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Valorant Uyumluluk Sorunu Çözümleri

Eğer bilgisayarınızda Valorant başlamıyor ise bunun birçok sebebi olabilir. Bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olacağına umduğumuz en etkili yöntemleri aşağıda sıraladık. Fakat hepsini denemeniz gerekmeyebilir. Çözümü bulana kadar listedeki adımları dikkatli bir şekilde uygulayın.

1. Bilgisayarınızın Çözünürlüğünü Değiştirin

GPU üreticileri, belirli bir süre sonra ekran kartı sürücüleri için güncellemeyi durdurur. Bu nedenle bazı ekran kartları yüksek çözünürlüklü oyunlar için yeterli olmayabilir. Eski bir GPU kullanıyorsanız, daha düşük bir ekran çözünürlüğüne geçmeyi denemelisiniz. İşte nasıl yapacağınız:

 1. Masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın ve Görüntü Ayarları‘nı seçin. valorant uyumluluk sorunu
 2. Ölçek ve Düzen başlığının altındaki Ekran Çözünürlüğü menüsünü açın ve daha düşük bir çözünürlük belirleyin.

Valorant ile tüm çözünürlük seçeneklerini test edebilir ve hangisinin sorununuzu çözdüğünü görebilirsiniz. Bu yöntem işinize yaramazsa bir sonrakini deneyin.

2. Ekran Kartı Sürücünüzü Güncelleyin

Ekran kartı sürücünüz güncel değilse, Valorant uyumluluk sorunu yaşayabilirsiniz. Bu da, oyunun bilgisayarınızda açılmamasına yol açabilir. Dilerseniz GPU markasının resmi web sitesini (NVIDIA, AMD, Intel) ziyaret edebilir ve güncellemeyi manuel olarak yapabilirsiniz, ya da gerekli tüm sürücü güncellemelerini algılayan, indiren ve yükleyen programları tercih edebilirsiniz.

3. Valorant’ı Uyumlu Modda Çalıştırın

Bazı Windows güncellemeleri Valorant ile çakışabilir. Bu durumda Valorant’ı uyumlu modda başlatmayı deneyebilirsiniz. İşte izlemeniz gereken adımlar:

 1. Masaüstünüzde Valorant simgesine sağ tıklayın ve Özellikler‘i seçin.
 2. Uyumluluk sekmesine basın. Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu yazan kutucuğu işaretleyin.valorant açilmiyor 2022
 3. Windows 10 kullanıyorsanız, Windows 8 olarak ayarlayın. Windows 8 kullanıyorsanız, Windows 7’ye ayarlayın. Ardından Uygula ve Tamam butonlarına basın.
 4. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra Valorant‘ı açın.

Umarız bu yöntem Valorant uyumluluk sorununu çözmüştür. Eğer hala bilgisayarınızda Valorant açılmıyor ise bir sonraki çözüme geçebilirsiniz.

4. Valorant’ı Yönetici Olarak Çalıştırın

Windows, varsayılan olarak programları normal bir kullanıcı olarak çalıştırır. Fakat dilerseniz bunu değiştirebilirsiniz. Valorant’ı yönetici olarak çalıştırmak, yaşadığınız uyumluluk sorunlarını giderebilir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır:

 1. Masaüstünde Valorant simgesine tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır‘ı seçin.
 2. Oyunu bu şekilde başlatabiliyorsanız Valorant’ı her zaman yönetici modunda çalışacak şekilde ayarlamak için bir sonraki adıma geçin.
  • Masaüstünüzde Valorant simgesine sağ tıklayın ve Özellikler‘i seçin.valorant açilmama sorunu
  • Uyumluluk sekmesine basın ve Ayarlar başlığının altında bulunan Bu programı yönetici olarak çalıştır kutucuğunu işaretleyin. Uygulama ve Tamam diyerek işlemi sonlandırın.

5. Anti Virüs Programınızı Geçici Olarak Devre Dışı Bırakın

Eğer Valorant 0xc000005 şeklinde bir hata mesajı alıyorsanız, bu hatayı tetikleyen anti virüs programınız olabilir. Kullandığınız virüs koruma yazılımı, Valorant açılmama sorununa sebebiyet veriyor olabilir. Bu durumda geçici olarak devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

6. Valorant Açılmıyorsa Yeniden Yükleyin

valorant başlamıyor

Valorant açılmama sorunu oyuncuların canını sıkmaya devam ediyor. Eğer yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri sorunu çözmediyse, Valorant’ı yeniden yüklemeniz gerekir. Valorant’ı kaldırmak için şu adımları izleyin:

 1. Kısa yoldan Deneyim Masasına ulaşmak için Windows logo tuşuna ve R‘ye aynı anda basın ve çalıştır kutusuna control yazın.
 2. Program Kaldır‘a tıklayın.
 3. Listeden Valorant ve Riot Vanguard‘ı kaldırmak için üzerlerine çift tıklayın.
 4. Valorant’ın resmi web sitesine gidin ve en son sürümü indirin.

Umarız yukarıdaki çözümler sayesinde Valorant’ı sorunsuz bir şekilde başlatabilirsiniz. Herhangi bir sorunuz veya öneriniz olursa, aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Dilerseniz, en iyi crosshair ayarları için Valorant Crosshair Database listemizi ziyaret edebilirsiniz!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.